Zwycięzca polskiego Grand Prix 2013 David Rinaldo Mistrzem Świata FMX!

- MotoRmania

W sobotni wieczór w Sofii przed 10 tysiącami widzów rozegrana została finałowa runda Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie.

Informacja prasowa

Wielkich emocji nie brakowało, a sam przebieg zawodów był momentami dość dramatyczny, szczególnie dla zawodników ze szczytu tabeli. Ostatecznie tytuł Mistrza Świata powędrował po raz pierwszy w karierze w ręce Davida Rinaldo, a Libor Podmol został wicemistrzem. A już w marcu najlepsi zawodnicy przyjadą do Polski, aby podczas Diverse NIGHT of the JUMPsLibor Podmol - Sofja, NOTJ 2013 zaprezentować w ERGO ARENIE swoje najlepsze ewolucje.

Napięcie pomiędzy Rinaldo i Podmolem było widoczne już od samych treningów. O ile Francuz odbył swój trening w miarę bez przeszkód w regulaminowym czasie, o tyle motocykl Czecha dotarł za późno i Libor trenował w specjalnie dla niego doliczonym czasie. Szczęśliwe nie wpłynęło to negatywnie na jego występ w kwalifikacjach. Zarówno Podmol, jak i David wykonali swoje przejazdy bardzo dobrze i zakwalifikowali się do finału odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Do finałowej szóstki dołączyli także: Petr Pilat, Remi Bizouard, Dany Torres oraz Maikel Melero, który zdobył za swój występ kwalifikacyjny najwyższą notę.

Zanim zawodnicy ponownie wyjechali na tor, aby zmierzyć się w finale, rozegrano ostatnie w tym sezonie konkursy Maxxis Highest Air oraz Rockwell Best Whip. Obie konkurencje zdominował Massimo Bianconcini, który tym samym zdobył także tytuł Mistrza Maikel Melero - Sofja, NOTJ 2013Świata w konkursie skoku wzwyż na motocyklu.

Pierwszy w finałach pojechał Dany Torres. Hiszpan bardzo chciał pokazać, że odzyskał już formę po kontuzji, niestety Dead Sailor w trzecim skoku definitywnie wykluczył go z podium i pozwolił na zajęcie zaledwie szóstego miejsca. Po nim wyjechał Remi Bizouard. Francuz po niezbyt udanych ostatnich występach był zdeterminowany, aby dotrzeć do miejsca „na pudle”. Stylowy przejazd i tricki takie jak: Hart Attack Backflip, czy Cliffhanger Backflip dały mu trzecie miejsce. Petr Pilat liczył na to, że za pomocą Stripper Flipa i Tsunami Flipa uda mu się pokonać, jeszcze wtedy urzędującego Mistrza Świata, jednak w opinii sędziów występ Czecha był wart jedynie czwartego miejsca.

Następnie przyszedł czas na najbardziej oczekiwane starcie wieczoru. Rinaldo mógł pojechać zachowawczo i liczyć na to, że Podmol popełni błędy i uplasuje się maksymalnie dwie pozycje wyżej, jednak to nie w stylu Davida. Francuz pojechał na swoje 100% wykonując wszystkie najlepsze tricki łącznie z Double Grab Flipem. Niestety niezbyt opanowane lądowanie po tym ostatnim tricku kosztowało go uderzenie w bariery i w ostatecznym rozrachunku wycieczkę do szpitala ze złamaniem dłoni. Pechowe zakończenie przejazdu przez rywala wpłynęło na Podmola, który i tak już był pod sporą presją. Libor popełnił drobne błędy w trakcie przejazdu, Podmol Rinaldo Izzo - Sofja, NOTJ 2013aby na samo zakończenie oddać pusty skok i definitywnie przekreślić szansę na swój drugi tytuł mistrzowski.

Ostatnim zawodnikiem, który wyjechał na tor w Sofii był Maikel Melero. Hiszpan od zwycięstwa w Libercu w listopadzie jest w świetnej formie, co potwierdził także w sobotę. Wszystkie swoje tricki i ich kombinacje wykonał wręcz książkowo, co oczywiście zostało docenione przez jurorów i nagrodzone pierwszym miejscem.

Podium bułgarskiego Grand Prix wygląda następująco: Maikel Melero, David Rinaldo i Remi Bizouard. Mistrzem Świata po raz pierwszy w karierze został David Rinaldo, wicemistrzem Libor Podmol, a trzecie miejsce zajął Brice Izzo. W ten sposób najlepsi zawodnicy FMX zakończyli sezon 2013.

Nowy sezon wystartuje już w styczniu, aby w marcu ponownie zawitać do ERGO ARENY. Tam, na granicy Gdańska i Sopotu, podczas polskiego Grand Prix Diverse NIGHT of the JUMPs ponownie zobaczymy najlepszych z najlepszych walczących o punkty do klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata i wielkich, sportowych emocji na pewno nie zabraknie.

KLASYFIKACJA GENERALNA MŚ FMX 2013
1. David Rinaldo FRA 161 pkt
2. Libor Podmol CZE 154 pkt
3. Brice Izzo FRA 114 pkt
4. Maikel Melero ESP 111 pkt
5. Petr Pilat CZE 103 pkt
6. Dany Torres ESP 94 pkt
7. Remi Bizouard FRA 93 pkt
8. Jose Miralles ESP 89 pkt
9. Hannes Ackermann GER 73 pkt
10. Massimo Bianconcini ITA 72 pkt
11. Kai Haase GER 48 pkt
12. Rob Adelberg AUS 36 pkt
13. Clinton Moore AUS 22 pkt
14. Gabriel Villegas CHL 16 pkt
15. Martin Koren CZE 15 pkt

Bilety na to niesamowite wydarzenie do nabycia już wkrótce.

Oficjalna strona Mistrzostw Świata Night of the Jumps: nightofthejumps.com
Oficjalny profil na Facebook’u: facebook.com/NIGHToftheJUMPs
Promotor w Polsce: SPORTAINMENT.pl

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl