NIGHT of the JUMPs: Petr Pilat Mistrzem Europy!

- MotoRmania

W minioną sobotę w Hamburgu dwunastka zawodników zmierzyła się w ostatniej rundzie Mistrzostw Europy we Freestyle Motocrossie. Można śmiało powiedzieć, że Czesi zdominowali rywalizację: w zawodach zwyciężył Libor Podmol, jego brat Filip wygrał konkurs na najlepszy Whip, a powracający po poważnej kontuzji Petr Pilat zdobył tytuł Mistrza Europy.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku Pilat uległ wypadkowi trenując w swoim parku do Mistrzostw Świata. Z tego powodu nie mogliśmy go oglądać w Krakowie podczas Diverse NIGHT of the JUMPs. Petr doznał urazów brzucha i klatki piersiowej, a także był przez kilka minut nieprzytomny. Został przetransportowany helikopterem do Szpitala Uniwersyteckiego w Pradze, gdzie po kilku operacjach, w tym tej najważniejszej – tamującej wewnętrzne krwawienie, powoli dochodził do siebie. Na motocykl wrócił w maju, choć do końca nie było pewne, czy wystartuje w finałowych rundach Mistrzostw Europy. Jak jednak mówią o nim inni zawodnicy Pilnik to twarda sztuka, więc żaden z nich nie był specjalnie zdziwiony jego obecnością w Hamburgu.

Jak można było się spodziewać siódma i zarazem ostatnia runda Mistrzostw Europy obfitowała w mocne tricki i niesamowite kombinacje. Każdy z zawodników starał się zachwycić zgromadzoną w hali O2 World publiczność oraz oczywiście przekonać do siebie sędziów. Najbardziej na tym ostatnim zależało Petrowi Pilatowi, Lucowi Ackermann’owi i Brice’owi Izzo. Cała trójka miała realne szanse na zdobycie mistrzostwa i żaden z nich nie chciał zaprzepaścić takiej szansy. Pierwszy z rywalizacji odpadł Izzo, który pomimo dobrego przejazdu nie zdołał awansować do finału. Taki rezultat Francuza był na rękę pozostałym dwóm pretendentom do tytułu. Zanim jednak poznaliśmy ostateczny wynik, zawodnicy musieli zmierzyć się w finale z: Hannesem Ackermann’em, Liborem Podmolem, Markiem Pinyol oraz Jose Miralles’em.

Libor_Podmol

Libor Podmol

W przerwie pomiędzy rozgrywkami Freestyle odbyły się konkursy Lifeproof Best Whip i Maxxis Highest Air. W tym pierwszym Filip Podmol pokonał faworyta i wielokrotnego zwycięzcę tej dyscypliny – Jamesa Cartera. Natomiast konkurs skoków wzwyż wygrał Jose Miralles przed Kai’em Haase i Massimem Bianconcionim.

Finałowa rozgrywka pokazała, że przejazdy bez nowatorskich tricków takich jak body variale lub innowacyjne kombinacje nie mają praktycznie szans na podium. Postęp w FMX’ie sprawia, że Backflipy z kombinacjami nie wystarczają już, aby móc myśleć o najwyższych miejscach.

Hamburska publiczność mogła więc zobaczyć między innymi: Candy Bar Backflipa w wykonaniu Petra Pilata, Surfer take-off to Tsunami Flip, California Roll i Inside Roll w wykonaniu Marca Pinyol, 360-tkę i Flair w wykonaniu Luca Ackermanna, czy Volta w wykonaniu Libora Podmola.

Petr_Pilat

Petr Pilat

Ostatecznie różnicą dziewięciu punktów wygrał Libor Podmol przed braćmi Ackermann, a Petr Pilat pierwszy raz w karierze zdobył tytuł Mistrza Europy. Zawody w Hamburgu były ostatnimi rozgrywkami przed letnią przerwą. Najlepsi zawodnicy Freestyle Motocrossu powrócą 5 września, kiedy to w Londynie odbędzie się dziewiąta runda Mistrzostw Świata.

Do Polski natomiast Diverse NIGHT of the JUMPs zawita 21 listopada. Zawodnicy po raz czwarty spotkają się w ERGO ARENIE na granicy Gdańska i Sopotu i na pewno nie zabraknie im ani chęci, ani talentu, aby po raz kolejny oczarować polską publiczność niesamowitymi ewolucjami. Przypomnijmy, że to właśnie w ERGO ARENIE Petr Pilat wykręcił Tandem Backflipa z Iwoną Guzowską. Video z tego wyczynu:

Najlepsze tricki (Hamburg 13.06.2015)

Wyniki Hamburg 13.06.2015

 1. Libor Podmol 404
 2. Hannes Ackermann 395
 3. Luc Ackermann 378
 4. Marc Pinyol 372
 5. Petr Pilat 369
 6. Jose Miralles 341
 7. Brice Izzo 309
 8. Leonardo Fini 293
 9. Filip Podmol 288
 10. James Carter 285
 11. Maxime Gregoire 224
 12. Lukas Weis 156

Lifeproof Best Whip

 1. Filip Podmol
 2. James Carter

Maxxis Highest-Air

 1. Jose Miralles 9,50 m.
 2. Kai Haase 9,00 m.
 3. Massimo Bianconcini 8,50 m.

KLASYFIKACJA GENERALNA ME FMX (na zakończenie sezonu)

 1. Petr Pilat 96
 2. Luc Ackermann 89
 3. Brice Izzo 81
 4. Remi Bizouard 74
 5. Maikel Melero 73
 6. Jose Miralles 64
 7. Hannes Ackermann 59
 8. Leonardo Fini 57
 9. David Rinaldo 54
 10. James Carter 50
 11. Libor Podmol 44
 12. Filip Podmol 35
 13. Steve Sommerfeld 29
 14. Rob Adelberg 18
 15. Marc Pinyol 16
podium_Hamburg_ME

Podium w Hamburgu

Diverse NIGHT of the JUMPs jest imprezą rodzinną, więc warto na zawody wybrać się razem. Dowodem na to są wyprzedane do ostatniego miejsca największe areny świata, do których w tym roku dołączyła Tauron Arena Kraków. Bilety na krakowską rundę Mistrzostw Świata FMX zostały wyprzedane na ponad dwa miesiące przed wydarzeniem! Warto więc pospieszyć się z zakupem biletu, aby móc przeżyć niesamowite wydarzenie sportowe, w niesamowitej odsłonie.
Bilety, tym specjalne – kolekcjonerskie przygotowane przez Sportainment wspólnie z Eventim.pl, już do nabycia za pośrednictwem: Eventim.pl oraz w salonach EMIPK na terenie całego kraju.

Link do biletów

Konkurs z nagrodami na Facebook’u
Oficjalna strona Mistrzostw Świata NIGHT of the JUMPs: www.nightofthejumps.com

Oficjalny profil na Facebook’u: www.facebook.com/NIGHToftheJUMPs
Oficjalna strona Sponsora DIVERSE ExtremeTeam: www.diverseextremeteam.com

Promotor w Polsce: SPORTAINMENT
Więcej informacji na: www.sportainment.pl

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl