KTM 990 Adventure vs 990 Supermoto T – agresywni podróżnicy z Mattighofen

- Pejser

„Wet Way Round” – lubisz turystykę z dreszczykiem emocji? Sprawdzamy jak nadają się do niej  KTM 990 Adventure i 990 Supemoto T wyprodukowane w 2013 roku. 

Turystykę motocyklową można uprawiać na wiele sposobów.  Jest opcja chopperowa pod tytułem „Easy Rider”, jest opcja „na wypasie” pod tytułem „Gold Wing i Spółka”, no i jest opcja przygodowa. Przygodowa czyli taka, która nie polega jedynie na komfortowym przemierzaniu przestrzeni dzielącej punkty A i B.  Tutaj oprócz podróżowania liczy się emocja dotarcia w bardziej niedostępne miejsca, jazda poza asfaltem i możliwość okazjonalnego pochuliganienia na drodze (czego żaden odpowiedzialny motocyklista nie powinien robić).

Pejser, motyla noga! Co to jest?!

No dobra, to już wiemy dlaczego chcemy tutaj maszyn typu „Adventure”, ale te zazwyczaj są dosyć drogie. Co jeżeli nasz budżet każde nam szukać czegoś w granicach 19-25 tys. zł? W takich przedziale cenowym możemy zdobyć jeden z opisywanych tutaj motocykli. Zapraszamy na nasz test.

No jak to co, las!

990 Supermoto T jest niemalże identyczne do 990SM i należy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście dodanie w nazwie literki T  uczyniło go bardziej praktycznym środkiem przygodowo-transportowym? Aby rzetelności stało się zadość, postanowiliśmy sprawdzić jak Supermoto T poradzi sobie w bezpośrednim porównaniu z jednym z najbardziej rozpoznawalnych przygodowych enduro sprzed dekady czyli: 990 Adventure. Adventure jest uosobieniem dobrej zabawy połączonej z dużą praktycznością i stawia poprzeczkę bardzo wysoko.

Po co mi las?! Znajdź mi to w scenopisie!

Wielokrotnie mieliśmy okazję porównywać ten model z innymi maszynami sektora sport-enduro takimi jak Suzuki V-Storm, Honda Varadero i ówczesny BMW R1200GS. W przeszłości, siłą głosów wszystkich testujących zwycięzcą okazywało się zawsze BMW, a KTM zajmował drugie miejsce. Ja jednak zawsze głosowałem odwrotnie.  Moim zdaniem KTM miał praktyczniej położony środek ciężkości i geometrię, która dawała mu sporą przewagę w terenie.

O ku… „Oczom ich ukazał się las… Krzyży.”

Ewan McGregor, kiedy planował swoją podróż zekranizowaną w dokumencie „Long Way Round”,  bardzo chciał jechać właśnie modelem Adventure. Ostatecznie wraz z Charlim Bormanem pojechali na BMW tylko dlatego, że jakiś kretyn w dziale marketingu brytyjskiego KTM’a powiedział mu: „Mr Obi-Wan, Moulin Rouge i Trainspotting, Pan chce jechać na naszym motocyklu  i wypromować go w serialu telewizyjnym, pokazywanym na całym świecie? Przykro mi, ale nie jesteśmy zainteresowani.”  Na szczęście nam nie robiono problemów z użyczeniem motocykli do testu…

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl