FIM Freestyle of Nations – FMX narodów w 2013
Piotr Jędrzejak
18 maja 2012

Mimo, że nieznane są jeszcze szczegóły, to wiadomo już, że pierwsza impreza z serii Freestyle Narodów zostanie zorganizowana w 2013 roku.

Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM) oraz International Freestyle Motocross Federation (IFMXF) ogłosiły trzyletnie przedłużenie współpracy z promotorem imprez SportPlus, który wciąż zajmował się będzie Mistrzostwami Świata FIM FMX, a do tego wprowadzi na rynek nowe zawody, FIM Freestyle of Nation, które zadebiutują w 2013 roku.

Stworzenie nowych mistrzostw zostało zainspirowane sukcesem, jaki odnosi FIM Motocross of Nation. MXoN odbywa się raz na rok, tym razem w belgijskim Lommel we wrześniu. Będzie to już 65. raz, kiedy w jedno miejsce zjadą się najlepsi zawodnicy motocrossowi połączeni w reprezentacje z całego świata!

„Razem z Freestyle of Nations dołączymy do grona sportów, gdzie reprezentacje narodowe walczą nie tylko dla siebie jako jednostki, ale również dla swoich krajów” – mówi dla ESPN dyrektor SportPlus, Marko Manthey. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, co osiągnęliśmy wspólnie z FIM przez ostatnie siedem lat, to Freestyle of Nations na pewno będzie następnym wielkim sukcesem. Przesunęliśmy rangę freestyle motocrossu z wydarzenia cyrkowego na rozpoznawalny sport.”

Póki co nie wiadomo jeszcze, gdzie zostanie rozegrana pierwsza impreza Freestyle Narodów, nieznana jest też data ani zasady. Na to wszystko trzeba poczekać, jak to powiedział rzecznik IFMXF, do późniejszego etapu.

Motocross Narodów od 2005 roku nieprzerwanie wygrywa reprezentacja USA, ale to wcale nie przesądza ich sukcesu w FMXie nawet mimo tego, że rdzeń freestyle motocrossu wciąż pozostaje w Kaliforni. W ostatnim dziesięcioleciu jednak ten sport znacząco się rozrósł. Fani znajdują się na całym świecie, a patrząc na takie serie jak Night of the Jumps, Mistrzostwa Europy UEM Freestyle MX, Mistrzostwa Świata FIM Freestyle MX, X Games czy Red Bull X-Fighters można zauważyć, że najlepsi zawodnicy pochodzą z naprawdę różnych krajów: Nowa Zelandia, Australia, Hiszpania, Francja, Norwegia oraz Chile. W Polsce mamy mistrzostwa oraz puchar Skillz Up, więc chłopaki – trenujcie na Freestyle Narodów!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły