DNOTJ: trzeba nauczyć się kontrolować strach – wywiad z Marcinem Łukaszczykiem
MotoRmania
13 września 2016

Mistrzostwa Świata we Freestyle Motocrossie – Diverse NIGHT of the JUMPs po raz piąty wracają do Trójmiasta. Z okazji okrągłej rocznicy organizatorzy, poza niesamowitym show sportowym, szykują dla widzów wyjątkowe niespodzianki, dlatego też warto się wybrać do ERGO ARENY Gdańsk/Sopot 19 listopada. Jak zawsze nie zabraknie czołówki zawodników wykonujących najbardziej odjechane tricki. Zanim jednak riderzy pokażą co nowego w „FMX’ie piszczy”, zadaliśmy kilka pytań Marcinowi Łukaszczykowi – reprezentantowi Polski.

informacja prasowa

Jak mija lato najlepszemu polskiemu zawodnikowi FMX?

Dużo się dzieje, praktycznie co weekend wyjazd. Między pokazami i zawodami trenuję 3-4 razy w tygodniu, więc na brak zajęć nie narzekam. Chciałbym dodać jeszcze kilka trików do mojej trick listy i wtedy będę zadowolony z tego sezonu.

Czy możesz już powiedzieć, że w 100% FMX stał się twoją pracą?

Tak od trzech lat jest moją pracą. Dzięki wsparciu firmy Diverse mogę się skupić w 100% na FMX. Nigdy nie sądziłem, że będę na tym poziomie, na którym teraz jestem i zarabiać na tym pieniądze.

Przepis na sukces według Marcina Łukaszczyka – jaki jest?

Konsekwencja, upór w dążeniu do celu, skromność. I koniecznie trzeba kochać to co się robi. Uważam, że nie mam wielkiego talentu do jazdy, jednak wymienione cechy na pewno spowodowały, że jestem teraz w tym miejscu, a nie innym.

Co najbardziej lubisz w tym co robisz?

Najbardziej lubię uczyć się nowych trików i uczucie, kiedy po setkach prób coś zaczyna wychodzić. Oczywiście, podróżowanie i spotykanie nowych ludzi także jest fajne, jednak dla mnie najważniejsza jest jazda i rozwój.

A czy, kiedy latasz, odczuwasz strach?

Pewnie, że odczuwam! Bez tego każdy zawodnik by zginął. Trzeba po prostu nauczyć się go kontrolować i przezwyciężać. Wtedy strach staje się dobrym przyjacielem, a nie wrogiem.

W Salt Lake City podczas Nitro World Games sporo się podziało i zawodnicy pokazali mnóstwo szalonych tricków (podwójny frontflip, frontflip tsunami, double backflip superman itp.) Myślisz, że kiedyś wejdą one do regularnych przejazdów, a nie będą tylko lądowane na rezi matach?

Mam nadzieję, że na zawodach pokroju Red Bull X-Fighters, czy NIGHT of the JUMPs nigdy nie wejdą na stałe w użycie rezi maty i rampy ze specjalnymi systemami (ułatwiającymi wykonanie tricku – przyp.red.). Dla mnie to po prostu zatracanie ducha freestyle’u. Projektowanie ramp pod konkretnych zawodników uniemożliwia skorzystanie z nich innym, przez co nie każdy ma równe szanse w przejeździe. Jeśli chodzi o pokazy to jak najbardziej, jestem za wprowadzaniem nowych ramp i rezi mat, ponieważ wtedy nie ma walki o punkty, a liczy się dobre show i bezpieczeństwo.

Gdzie według ciebie tak właściwie jest granica w FMXie? Czy w ogóle jest?

Wielu zawodników wypowiadało się na ten temat i powiem to i ja: NIE MA GRANIC! Każdego roku wprowadzane są nowe rampy, skoki są coraz większe, do tego doszły jeszcze specjalne poduszki i rezi maty. Nikt nie wie co przyniesie następny rok. Myślę, że będą to nowe kombinacje z Frontflipem i Double Flipem.

Sporo pokazów tego lata już za tobą, a co jeszcze przed tobą?

Dokładnie, dużo jeżdżę tego lata. Przede mną międzynarodowe zawody w Rosji, pokazy z grupą FMX4Ever, a to tylko do połowy września.

Kolejna odsłona Diverse NIGHT of the JUMPs już w listopadzie w Gdańsku. Szykujesz jakieś nowe tricki, które będziesz chciał pokazać widzom w Trójmieście?

Chciałbym dołożyć kilka trików z Backflipem. W planach był podwójny Backflip, jednak cały czas mam problem z nową rampą i nie wiem, czy zdążę w tak krótkim czasie go przygotować. To wymagający trik i bardzo niebezpieczny, a ja nie chciałbym zakończyć sezonu w ambulansie.

Kilka słów dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, czy warto wybrać się 19 listopada do ERGO ARENY?

Zapraszam wszystkich fanów FMX do Gdańska, postaram się dać czadu, odpalić niezłe triki i zrobić dobre show! Pozdrawiam.

Odliczanie do piątej edycji Mistrzostw Świata FMX – Diverse NIGHT of the JUMPs trwa. Jeśli chcecie zobaczyć co dla widzów przygotowali organizatorzy oraz jakie nowe tricki ma w zanadrzu Marcin, nie zwlekajcie! Bilety do nabycia w salonach EMPIK na terenie całego kraju oraz na Eventim.pl.

Bilety na eventim.pl.

Oficjalna strona Mistrzostw Świata NIGHT of the JUMPs: nightofthejumps.com

Oficjalny profil na Facebooku: facebook.com/NIGHToftheJUMPs

Oficjalna strona Sponsora DIVERSE Extreme Team diverseextremeteam.com

Strona wydarzenia na Facebooku.

Promotor w Polsce: SPORTAINMENT

Więcej informacji na sportainment.pl oraz na na FB.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły