DNOTJ: trzeba nauczyć się kontrolować strach – wywiad z Marcinem Łukaszczykiem

- MotoRmania

Mistrzostwa Świata we Freestyle Motocrossie – Diverse NIGHT of the JUMPs po raz piąty wracają do Trójmiasta. Z okazji okrągłej rocznicy organizatorzy, poza niesamowitym show sportowym, szykują dla widzów wyjątkowe niespodzianki, dlatego też warto się wybrać do ERGO ARENY Gdańsk/Sopot 19 listopada. Jak zawsze nie zabraknie czołówki zawodników wykonujących najbardziej odjechane tricki. Zanim jednak riderzy pokażą co nowego w „FMX’ie piszczy”, zadaliśmy kilka pytań Marcinowi Łukaszczykowi – reprezentantowi Polski.

informacja prasowa

Jak mija lato najlepszemu polskiemu zawodnikowi FMX?

Dużo się dzieje, praktycznie co weekend wyjazd. Między pokazami i zawodami trenuję 3-4 razy w tygodniu, więc na brak zajęć nie narzekam. Chciałbym dodać jeszcze kilka trików do mojej trick listy i wtedy będę zadowolony z tego sezonu.

Marcin1

Czy możesz już powiedzieć, że w 100% FMX stał się twoją pracą?

Tak od trzech lat jest moją pracą. Dzięki wsparciu firmy Diverse mogę się skupić w 100% na FMX. Nigdy nie sądziłem, że będę na tym poziomie, na którym teraz jestem i zarabiać na tym pieniądze.

Przepis na sukces według Marcina Łukaszczyka – jaki jest?

Konsekwencja, upór w dążeniu do celu, skromność. I koniecznie trzeba kochać to co się robi. Uważam, że nie mam wielkiego talentu do jazdy, jednak wymienione cechy na pewno spowodowały, że jestem teraz w tym miejscu, a nie innym.

Co najbardziej lubisz w tym co robisz?

Najbardziej lubię uczyć się nowych trików i uczucie, kiedy po setkach prób coś zaczyna wychodzić. Oczywiście, podróżowanie i spotykanie nowych ludzi także jest fajne, jednak dla mnie najważniejsza jest jazda i rozwój.

A czy, kiedy latasz, odczuwasz strach?

Pewnie, że odczuwam! Bez tego każdy zawodnik by zginął. Trzeba po prostu nauczyć się go kontrolować i przezwyciężać. Wtedy strach staje się dobrym przyjacielem, a nie wrogiem.

Marcin3

W Salt Lake City podczas Nitro World Games sporo się podziało i zawodnicy pokazali mnóstwo szalonych tricków (podwójny frontflip, frontflip tsunami, double backflip superman itp.) Myślisz, że kiedyś wejdą one do regularnych przejazdów, a nie będą tylko lądowane na rezi matach?

Mam nadzieję, że na zawodach pokroju Red Bull X-Fighters, czy NIGHT of the JUMPs nigdy nie wejdą na stałe w użycie rezi maty i rampy ze specjalnymi systemami (ułatwiającymi wykonanie tricku – przyp.red.). Dla mnie to po prostu zatracanie ducha freestyle’u. Projektowanie ramp pod konkretnych zawodników uniemożliwia skorzystanie z nich innym, przez co nie każdy ma równe szanse w przejeździe. Jeśli chodzi o pokazy to jak najbardziej, jestem za wprowadzaniem nowych ramp i rezi mat, ponieważ wtedy nie ma walki o punkty, a liczy się dobre show i bezpieczeństwo.

Gdzie według ciebie tak właściwie jest granica w FMXie? Czy w ogóle jest?

Wielu zawodników wypowiadało się na ten temat i powiem to i ja: NIE MA GRANIC! Każdego roku wprowadzane są nowe rampy, skoki są coraz większe, do tego doszły jeszcze specjalne poduszki i rezi maty. Nikt nie wie co przyniesie następny rok. Myślę, że będą to nowe kombinacje z Frontflipem i Double Flipem.

Sporo pokazów tego lata już za tobą, a co jeszcze przed tobą?

Dokładnie, dużo jeżdżę tego lata. Przede mną międzynarodowe zawody w Rosji, pokazy z grupą FMX4Ever, a to tylko do połowy września.

Marcin2

Kolejna odsłona Diverse NIGHT of the JUMPs już w listopadzie w Gdańsku. Szykujesz jakieś nowe tricki, które będziesz chciał pokazać widzom w Trójmieście?

Chciałbym dołożyć kilka trików z Backflipem. W planach był podwójny Backflip, jednak cały czas mam problem z nową rampą i nie wiem, czy zdążę w tak krótkim czasie go przygotować. To wymagający trik i bardzo niebezpieczny, a ja nie chciałbym zakończyć sezonu w ambulansie.

Kilka słów dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, czy warto wybrać się 19 listopada do ERGO ARENY?

Zapraszam wszystkich fanów FMX do Gdańska, postaram się dać czadu, odpalić niezłe triki i zrobić dobre show! Pozdrawiam.

Odliczanie do piątej edycji Mistrzostw Świata FMX – Diverse NIGHT of the JUMPs trwa. Jeśli chcecie zobaczyć co dla widzów przygotowali organizatorzy oraz jakie nowe tricki ma w zanadrzu Marcin, nie zwlekajcie! Bilety do nabycia w salonach EMPIK na terenie całego kraju oraz na Eventim.pl.

Bilety na eventim.pl.

Oficjalna strona Mistrzostw Świata NIGHT of the JUMPs: nightofthejumps.com

Oficjalny profil na Facebooku: facebook.com/NIGHToftheJUMPs

Oficjalna strona Sponsora DIVERSE Extreme Team diverseextremeteam.com

Strona wydarzenia na Facebooku.

Promotor w Polsce: SPORTAINMENT

Więcej informacji na sportainment.pl oraz na na FB.

plakat

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl