Naukowcy potwierdzają: jazda motocyklem redukuje stres i ma pozytywny wpływ na organizm

- Piotr Jędrzejak

Nie jest to dla nas żadnym odkryciem Ameryki, że jazda motocyklem niesie za sobą same pozytywne emocje. Na pewno każdy aktywny motocyklista zauważył, że w trakcie jazdy spada stres, podnosi się skupienie, a organizm dostaje więcej adrenaliny i… po prostu uśmiechu.

Całkiem niedawno Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA), za pomocą mobilnej technologii EEG (Elektroencefalografia), mógł zmierzyć biologiczne i fizjologiczne reakcje organizmów ponad 50 doświadczonych motocyklistów. Badania zostały sfinansowane przez Harley-Davidsona, a pełny raport pod nazwą „Psychiczne i Fizyczne Efekty Jazdy Motocyklem” zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku. Pierwsze, skrócone wnioski zostały opublikowane już teraz.

Dr. Don Vaughn, neurobiolog, lider zespołu badawczego.

Dr. Don Vaughn,

Badania wykazały, że motocykliści w trakcie jazdy doświadczali wyższego skupienia sensorycznego oraz byli bardziej odporni na rozkojarzenie. Ponadto jazda zwiększa poziom adrenaliny oraz tętna, a także zmniejsza poziom kortyzolu (hormon stresu) – podobny efekt uzyskuje się przy lekkiej sesji ćwiczeń, co także redukuje stres.

W wynikach badań podkreślanych jest kilka głównych punktów: 

• Jazda motocyklem zmniejsza hormonalne biomarkery stresu o 28%.

• Według średniej, 20-minutowa jazda motocyklem zwiększała tętno o 11% oraz poziom adrenaliny o 27% (podobnie jak przy lekkich ćwiczeniach).

• Skupienie na zmysłach było większe w jeździe motocyklem, niż przy prowadzeniu samochodu. Podobny efekt obserwowany jest w porównaniach pomiędzy doświadczonymi osobami praktykującymi medytację oraz osobami niepraktykującymi.

• Zmiany w aktywności mózgu w trakcie jazdy wskazywały na poprawienie czujności podobne do wypicia kubka kawy.

Badanie aktywności mózgu pod kaskiem.

Badanie aktywności mózgu pod kaskiem.

Badania neurobiologiczne przeprowadzone zostały na grupie ponad 50 zdrowych motocyklistów, którzy jechali własnymi motocyklami na OLYMPUS DIGITAL CAMERAokreślonej trasie o długości 35 km w normalnych warunkach. Osoby te pokonały trasę również prowadząc samochód. Aktywność mózgu oraz poziom hormonów monitorowane były przed, w trakcie i po jeździe motocyklem oraz samochodem, a także odpoczywając. Monitorowane były również aktywność elektryczna mózgu oraz tętno serca, a także poziomy adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu za pomocą EEG.

Krótko mówiąc, mamy już oficjalne, naukowe potwierdzenie – jazda motocyklem poprawia skupienie i redukuje stres. Niezwykle silną „kropkę nad i” stawia dwóch profesorów uczestniczących w badaniach:

Dr. Mark Cohen, profesor UCLA:
„O ile naukowcy już od dawna badali związek pomiędzy aktywnością mózgu i hormonami, względem stresu, to wykonywanie badań w czasie rzeczywistym, tak jak tutaj, jest rzadkie. Żadne badanie laboratoryjne nie jest w stanie powtórzyć uczuć, których motocyklista doznaje na otwartej drodze.

Dr. Don Vaughn, neurobiolog, lider zespołu badawczego:
„Różnice w reakcjach neurologicznych i fizjologicznych pomiędzy jazdą motocyklem oraz innymi aktywnościami, były u badanych wyjątkowo wyraźne. Jazda motocyklem może mieć znaczącą rolę w łagodzeniu codziennego stresu.

Jazda motocyklem redukuje stres (6) infografika

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl