Wybierz sprawdzone autocasco motocykla

- Artykuł Sponsorowany

Autocasco (AC) motocykla w odróżnieniu od ubezpieczenia OC jest dobrowolne. Ubezpieczenie AC motocykla można rozszerzyć o opcje dodatkowe. Darmowy kalkulator ubezpieczenia motocykla pozwoli porównać oferty wszystkich TU i zaoszczędzić nawet 50%.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla OC?

Poszukując ubezpieczenia OC warto sprawdzić wszystkie oferty TU, by wybrać najtańsze ubezpieczenie. Aby sprawdzić ubezpieczenie OC motocykla, wystarczy użyć kalkulatora na stronie PolisanaMotocykl.pl. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając sumę ubezpieczenia, oceniają ryzyko związane z ochroną danego pojazdu, biorąc pod uwagę:

  • model motocykla – najpopularniejsze modele mają wyższą składkę, gdyż najczęściej uczestniczą w wypadkach. Na wysokość składki wpływają też: moc silnika i modyfikacje motocykla,
  • rocznik pojazdu – starsze modele są w gorszym stanie technicznym i nie posiadają zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, co wiąże się z większym ryzykiem kolizji,
  • wiek ubezpieczonego – młodsi kierowcy (szczególnie poniżej 26 roku życia) częściej powodujący szkody i dlatego płacą wyższe składki,
  • historia szkodowa – zniżki za bezszkodową jazdę, zapewniają najtańsze ubezpieczenie. Warto dopisać do OC współwłaściciela pojazdów mechanicznych, mającego zniżki,
  • miejsce zamieszkania – miejsce zamieszkania ma wpływ na koszt polisy. Składki mogą być wyższe w tych miastach, w których najczęściej dochodzi do kolizji,
  • stan cywilny – osoby w związku małżeńskim często płacą niższe składki, ponieważ rzadziej podejmują ryzykowne zachowania na drodze.

Powyższe czynniki są istotne przy wycenie OC, dlatego należy je wziąć pod uwagę, przy obliczeniach.

Ubezpieczenie OC motocykla – jakie kary za brak ważnej polisy?

Właściciele motocykli są zobowiązani do posiadania ważnej polisy OC. TU automatycznie przedłużają umowy po wygaśnięciu poprzednich i wysyłają przypomnienia o konieczności opłacenia składki. Jeżeli wystąpią zaległości w płatnościach, polisa traci ważność, co wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Właściciele są obciążani kwotami: 280 PLN (przerwa od 1 do 3 dni); 710 PLN (brak wpłaty od 4 do 14 dni); 1410 PLN (powyżej 14 dni przerwy).

Warto pamiętać o terminowym opłacaniu składek! OC jest obowiązkowe, ale chroni właścicieli pojazdów, ponieważ w przypadku kolizji drogowej, odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel z polisy sprawcy. TU umożliwia też poszkodowanemu, skorzystanie z pojazdu zastępczego na czas naprawy motocykla, o czym jest mowa w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony ubezpieczenia motocykla, o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie NNW pokryje koszty związane z urazami oraz leczeniem.

Dlaczego wykupić autocasco AC motocykla

Ubezpieczenie Autocasco (AC) dla motocykla zapewnia odszkodowanie w przypadku uszkodzenia pojazdu, niezależnie od tego, kto spowodował wypadek. Polisa pokrywa uszkodzenia spowodowane przez osoby trzecie, jak też wywołane czynnikami atmosferycznymi, takimi, jak: grad, burza czy powódź. W zależności od wybranego wariantu właściciel może zdecydować się na ubezpieczenie AC z udziałem własnym w kosztach naprawy. Niektóre polisy zapewniają również ochronę w przypadku kradzieży motocykla. W umowie mogą znajdować się dodatkowe zapisy, wykluczające wypłatę odszkodowania. Trzeba więc przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, w których znajdują się niezwykle istotne informacje.

Warto dokupić ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych, ponieważ można otrzymać odszkodowanie, kiedy podczas zdarzenia drogowego, doszło do zniszczenia kasku, kurtki czy rękawic, chroniących przed większymi obrażeniami. Do ubezpieczenia AC warto dokupić pakiet ubezpieczeń assistance, który zapewnia pomoc w podróży. Motocyklista po wypadku, kradzieży lub awarii otrzyma potrzebne wsparcie. Ubezpieczenie AC jest elastyczne pod względem zakresu ochrony i może być dostosowane do potrzeb i oczekiwań ubezpieczonego. Ubezpieczenie AC poza obowiązkowym OC stanowi dodatkową ochronę, pokrywając szkody wyrządzone innym użytkownikom dróg.

Podsumowanie: Ubezpieczenie OC i autocasco AC dla motocykla

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy motocyklista musi je posiadać, by nie został obciążony karą. Warto zdawać sobie sprawę, że w razie braku OC odszkodowanie poszkodowanemu, sprawca wypłaca z własnych pieniędzy. Natomiast ubezpieczenie AC, zapewnia ochronę finansową na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia motocykla. Polisa obejmuje szkody zaistniałe w wyniku wypadku drogowego, nawet wtedy, gdy właściciel motocykla był ich sprawcą. Ubezpieczenie pokrywa również uszkodzenia spowodowane przez czynniki atmosferyczne takie jak: grad, burza, powódź. TU może wypłacić odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu. Do polisy AC warto dokupić: ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych. Przy OC i AC każdy właściciel motocykla może rozszerzyć zakres ochrony, o ubezpieczenie NNW i pakiet ubezpieczeń assistance. Aby wybrać najlepszą ofertę ubezpieczeniową na rynku, warto skorzystać z darmowego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych, bo można zaoszczędzić nawet 50% na polisie.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl