GPS Week Number Rollover – czy twoja nawigacja przestanie działać?

- Piotr Jędrzejak

System GPS musi co 19 lat zrestartować swój kalendarz, a dokładniej numerację tygodni. Aktualny cykl kończy się 6 kwietnia. W efekcie starsze urządzenia nawigacyjne mogą pokazywać błędną datę lub zupełnie przekłamywać wskazania lokalizacyjne.

Pamiętacie, co się działo, gdy zbliżał się 1 stycznia 2000 roku? Plotka głosiła, że problem nazwany „Y2K Bug”, a związany ze zmianą daty z 1999 na 2000, spowoduje awarię wszystkich komputerów. I co? I nic. Teraz czeka nas coś podobnego, ale mniej inwazyjnego, a problem jest znany od dawna oraz został precyzyjnie nakreślony.

Pamiętacie analogowe liczniki przebiegu w samochodach i motocyklach? Gdy wskazywały 99 999 lub 999 999 km, po następnym kilometrze przekręcały się na zero zero zero… Teraz czeka nas coś podobnego, ale w systemie binarnym.

Problem GPS Week Number Rollover [WNRO] jest globalny, a informuje o nim nawet polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Gdy na przełomie lat ’70 i ’80 powstawał system GPS, technologia nie była tak zaawansowana. Aby ograniczyć zużycie pamięci, twórcy określili, że GPS będzie zapisywał numer tygodnia za pomocą systemu 10-bitowego. To oznacza, że jest w stanie rozróżnić tylko 1024 tygodnie, a następnie (zupełnie jak analogowe liczniki przebiegu) przekręca się na zero. Takie zerowanie występuje co 19 lat. Pierwsza sesja dobiegła do końca 21 sierpnia 1999 roku, a aktualny cykl zakończy się 6. kwietnia.

Co może się stać?

Jeżeli posiadasz stosunkowo nowoczesne urządzenie GPS, problem powinien cię ominąć. Jeżeli jednak korzystasz z urządzenia GPS wyprodukowanego przed 2010 rokiem, istnieją przynajmniej dwie możliwości.

  • Urządzenie może wskazywać poprawną lokalizację oraz błędną datę, na przykład cofniętą o 1024 tygodnie.
  • Jeżeli jednak do określania lokalizacji urządzenie używa także aktualnego czasu, wszystkie wskazania będą błędne.

„Nanosekunda błędu we wskazaniu czasu może skutkować półmetrowym błędem we wskazaniu pozycji” – informuje amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego.

Jak sobie z tym poradzić?

Garmin informuje na stronie, że był gotowy na WNRO od dawna i ich urządzenia nie powinny mieć problemu. A nawet jeżeli tak, to błędnie wskażą jedynie datę, a lokalizacja będzie poprawna. TomTom na przykład uruchomił specjalną podstronę, na której można sprawdzić i ewentualnie zaktualizować swoje urządzenie. Jeżeli masz wątpliwości co do swojego urządzenia, skontaktuj się z jego producentem.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl