Ducati 1199 Superleggera 2014 już oficjalnie! [specyfikacja, 2 video, 32 zdjęcia]

- Piotr Jędrzejak

Stworzony bez limitów, by inspirować nieograniczone pożądanie.

Tak brzmi hasło reklamowe nowego Ducati stworzonego według maksymy „prawdziwie włoskie osiągi”. Chodzi oczywiście o najnowsze, najlżejsze, najmocniejsze i oczywiście najdroższe wcielenie Panigale. Pisaliśmy już o tym motocyklu tutaj i tutaj, a jak pewnie pamiętacie, prasa ochrzciła to Ducati nazwą Panigale 1199 R Superleggera. Włosi postanowili jednak umilić nam życie i prawdziwa, krótsza nazwa modelowa to zwyczajnie 1199 Superleggera.

Motocykl został stworzony bez dbania o jakikolwiek ograniczenia, aby celebrować sportowe dziedzictwo marki. Tak samo jak w przypadku Desmosedici RR, jego produkcja będzie limitowana. Każda z wyprodukowanych 500 sztuk będzie miała swój numer wpisany na górnej półce przedniego zawieszenia.

http://youtu.be/iibgFAfNNtg

Jak czytamy w informacji prasowej, bazą do stworzenia Ducati 1199 Superleggera był imponujący model 1199 Panigale R. Superleggera ma magnezową ramę (budowa jak w każdym Panigale – silnik jest centralnym elementem konstrukcji), kute felgi magnezowe Marchesini, a w kolejnych redukcjach masy pomagają karbonowa tylna rama pomocnicza, karbonowe owiewki, litowo-jonowy akumulator, czy tytanowy układ wydechowy z kolektorami ze stali nierdzewnej. Większość śrub i nakrętek użytych w budowie silnika i ramy również jest z tytanu. Ultra lekkie jest również zawieszenie – Öhlins FL916 z przodu z obrabianymi maszynowo mocowaniami zacisku i osi. Z tyłu znalazł się Öhlins TTX36 z tytanową sprężyną. Na układ hamulcowy składają się zaciski Brembo M50 Monoblock z wyścigową pompą MCS 19-21 i zdalną regulacją. W układzie napędowym znalazła się lekka zębatka tylna Ergal i łańcuch napędowy 520 w specyfikacji Superbike. Karbonowe owiewki mają ten sam, aerodynamiczny kształt, który posiadają dodatkowe owiewki do modelu R.

Dzięki powyższym zabiegom 1199 Superleggera waży 155 kg na sucho (177 kg na mokro), a tę masę i tak można dalej zredukować!

Silnik Superquadro również otrzymał sporo modyfikacji. Składają się na nie tytanowe korbowody, tytanowe zawory wylotowe i – stosowane po raz pierwszy w drogowym Ducati – specjalne tłoki z dwoma pierścieniami. Te tłoki, zazwyczaj spotykane w Superbike’ach, mają krótkie płaszcze i tylko dwa pierścienie (kompresja i olej), co pozwala na dramatyczną oszczędność masy i redukcję tarcia. Komora spalania ma nowy superbike’owy kształt dzięki koronom tłoków, co również podnosi stopień kompresji. Wał korbowy również jest super lekki i precyzyjnie wyważony dzięki gęstym wkładom z wolframu. Wszystkie te modyfikacje skutkują mocą przekraczającą 200 KM – plotki sugerowały 220 KM, jednak realna wartość to właśnie 200-201 KM.

To jednak nie wszystko! Fabryka oferuje zestaw Race Kit (do użytku jedynie na torze), który podnosi moc o kolejne 5 KM i redukuje masę o 2,5 kg! Składają się na niego: tytanowy układ wydechowy Akrapovič 2-w-1, wysoka szyba wyścigowa, dedykowana osłona przeciwpyłowa, podnośnik padokowy na przód i tył, maszynowo obrabiane zatyczki w miejsca lusterek oraz zestawy usuwające uchwyt tablicy i boczną stopkę.

Na pokładzie znalazło się oczywiście więcej elektroniki, niż w wahadłowcu NASA. Wśród nich są Ducati Wheelie Control (DWC) oraz Ducati Traction Control (DTC) i Engine Brake Control (EBC) automatycznie dostosowujące się do rozmiaru tylnej opony i końcowego przełożenia. Nie zabrakło też Ducati Data Analysis+ (DDA+) – systemu zapisującego pełną telemetrię. Wszystko jest obsługiwane przez wyścigowe guziki na kierownicy.

1199 Superleggera, jako jeden z najbardziej egzotycznych i ekskluzywnych Ducati, dostępny jest w jedynym słusznym malowaniu Ducati Corse Red. Oficjalna cena pozostaje oczywiście nieznana, ale mówi się o astronomicznej kwocie ok. 270 000 złotych. Obstawiamy, że 500 osób skłonnych tyle zapłacić znajdzie się na świecie bez najmniejszego problemu…

Ducati 1199 Superleggera 2014 – dane techniczne:

 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl