Jeszcze w tym roku nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy

- Piotr Jędrzejak

Być może jeszcze w roku 2019 nie będzie obowiązku wożenia prawa jazdy. Pojawi się też ono w aplikacji mObywatel. Do tego rząd pracuje nad kolejnymi udogodnieniami (jak zniesienie przymusu wymiany dowodu rejestracyjnego, brak nalepek, czy brak karty pojazdu).

Wraz z dniem 1 października 2018 roku w życie weszło jedno z pierwszych poważnych udogodnień dla kierowców – nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC – przeczytacie o tym tutaj. W razie kontroli policjanci mogą zweryfikować dokumenty w systemie CEPiK.

Od pewnego czasu mówi się o kolejnych udogodnieniach, a najbliższym z nich jest zniesienie przymusu wożenia ze sobą prawa jazdy. W ramach konsultacji przed wprowadzeniem nowelizacji, policja wyraziła zgodę na taki ruch.

Analogicznie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego i OC, funkcjonariusze mogą skontrolować dokumenty dzięki zdalnemu dostępowi do systemu CEPiK. Tożsamość kierowcy potwierdzić można innym dokumentem, jak na przykład dowodem osobistym.

W przypadku zatrzymania prawa jazdy (na przykład przekraczając prędkość o 50+ km/h w terenie zabudowanym), policja może zatrzymać prawo jazdy analogicznie, jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, czyli elektronicznie. Mimo, że kierowca fizycznie posiadał będzie dokument prawa jazdy, to w systemie dokument będzie cofnięty, a więc prowadzenie pojazdów będzie nielegalne.

Rząd pracuje także nad kolejnymi udogodnieniami.

Brak przymusu wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie miejsc na pieczątki z badaniem technicznym. Skoro nie trzeba wozić dowodu, a terminy badań i tak są w systemie, to dowodu też nie trzeba będzie wymienić.

Rezygnacja z obowiązku posiadania nalepki kontrolnej na przedniej szybie samochodu.

Rezygnacja z karty pojazdu – wszystkie dane są w systemie i na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl.

Możliwość rejestracji pojazdu na tablicach poprzedniego właściciela, bez względu na miejsce rejestracji.

Salon będzie mógł prowadzić czynności związane z rejestracją nowego pojazdu w imieniu nabywcy.

Rejestracji pojazdu będzie można dokonywać nie tylko w miejscu zameldowania, ale też w miejscu zamieszkania (pod warunkiem przebywania tu przez min. 6 miesięcy).

Kiedy?

Zdecydowana większość zmian jest jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Prawdopodobnie najwcześniej, jeszcze w roku 2019, pojawi się zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Przy okazji Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wprowadzeniem elektronicznej wersji prawa jazdy, która dostępna będzie w ramach smartfonowej aplikacji mObywatel.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl