Jeszcze w tym roku nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy
Piotr Jędrzejak
30 maja 2019

Być może jeszcze w roku 2019 nie będzie obowiązku wożenia prawa jazdy. Pojawi się też ono w aplikacji mObywatel. Do tego rząd pracuje nad kolejnymi udogodnieniami (jak zniesienie przymusu wymiany dowodu rejestracyjnego, brak nalepek, czy brak karty pojazdu).

Wraz z dniem 1 października 2018 roku w życie weszło jedno z pierwszych poważnych udogodnień dla kierowców – nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC – przeczytacie o tym tutaj. W razie kontroli policjanci mogą zweryfikować dokumenty w systemie CEPiK.

Od pewnego czasu mówi się o kolejnych udogodnieniach, a najbliższym z nich jest zniesienie przymusu wożenia ze sobą prawa jazdy. W ramach konsultacji przed wprowadzeniem nowelizacji, policja wyraziła zgodę na taki ruch.

Analogicznie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego i OC, funkcjonariusze mogą skontrolować dokumenty dzięki zdalnemu dostępowi do systemu CEPiK. Tożsamość kierowcy potwierdzić można innym dokumentem, jak na przykład dowodem osobistym.

W przypadku zatrzymania prawa jazdy (na przykład przekraczając prędkość o 50+ km/h w terenie zabudowanym), policja może zatrzymać prawo jazdy analogicznie, jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, czyli elektronicznie. Mimo, że kierowca fizycznie posiadał będzie dokument prawa jazdy, to w systemie dokument będzie cofnięty, a więc prowadzenie pojazdów będzie nielegalne.

Rząd pracuje także nad kolejnymi udogodnieniami.

Brak przymusu wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie miejsc na pieczątki z badaniem technicznym. Skoro nie trzeba wozić dowodu, a terminy badań i tak są w systemie, to dowodu też nie trzeba będzie wymienić.

Rezygnacja z obowiązku posiadania nalepki kontrolnej na przedniej szybie samochodu.

Rezygnacja z karty pojazdu – wszystkie dane są w systemie i na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl.

Możliwość rejestracji pojazdu na tablicach poprzedniego właściciela, bez względu na miejsce rejestracji.

Salon będzie mógł prowadzić czynności związane z rejestracją nowego pojazdu w imieniu nabywcy.

Rejestracji pojazdu będzie można dokonywać nie tylko w miejscu zameldowania, ale też w miejscu zamieszkania (pod warunkiem przebywania tu przez min. 6 miesięcy).

Kiedy?

Zdecydowana większość zmian jest jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Prawdopodobnie najwcześniej, jeszcze w roku 2019, pojawi się zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Przy okazji Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wprowadzeniem elektronicznej wersji prawa jazdy, która dostępna będzie w ramach smartfonowej aplikacji mObywatel.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły