Ruszyła aplikacja mPojazd: dowód rejestracyjny i OC w smartfonie

- Piotr Jędrzejak

Dane dotyczące pojazdu (wraz z przypomnieniami o terminie OC i badania technicznego), można przechowywać w oficjalnej aplikacji dostarczonej przez rząd. W razie stłuczki, można także wymienić dane za pomocą QR.

Aplikacja mObywatel jest wprowadzeniem obywateli Rzeczpospolitej Polski w XXI wiek. Jeżeli jeszcze jej nie znacie, to zdanie wprowadzenia najlepiej tłumaczy sprawę: mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskujesz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług. Aby w pełni z niej korzystać, trzeba mieć utworzony Profil Zaufany. Za jej pomocą można identyfikować swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty, na przykład w hotelu czy na siłowni. Można też dodać swoją legitymację szkolną lub studencką.

aplikacja mObywatel (1)

Po ostatniej aktualizacji, aplikacja zyskała nową funkcjonalność – mPojazd.

Krótko mówiąc, mPojazd odzwierciedla wszystkie dane pojazdu, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, takie jak marka, rok produkcji, numer rejestracyjny, VIN, a także termin badania technicznego oraz polisy OC. W dwóch ostatnich przypadkach, na 30 dni przed upływem terminu, użytkownik otrzyma przypomnienie.

Dane pojazdu możemy przechowywać w swojej aplikacji powiązanej z Profilem Zaufanym pod warunkiem, że jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Nie ma możliwości importowania danych pojazdów wypożyczonych, czy leasingowych.

aplikacja mObywatel (3)

Świetnie! Dzięki aplikacji nie trzeba wozić dowodu rejestracyjnego i OC!

No tak, ale dowodu rejestracyjnego i OC nie ma obowiązku wozić ze sobą już od 1 października 2018 roku. W razie kontroli, za brak tych dokumentów nie otrzymamy mandatu, a funkcjonariusz ma dostęp do wszystkich danych przez swój komputer. Wyjeżdżając poza granice Polski dokumenty należy posiadać przy sobie i mPojazd tutaj nie pomoże.

Po co w takim razie funkcjonalność mPojazd? Przyda się jako ułatwienie, jeżeli lubicie mieć dane pod ręką, ale chcecie oszczędzić miejsce w portfelu. Przyda się także w przypadku stłuczki, kiedy właściciele pojazdów muszą wymienić się danymi – można to zrobić z łatwością, pomiędzy dwoma aplikacjami mObywatel, za pomocą kodu QR.

Jak czytamy w opisie aplikacji:
„Dane z mPojazdu odzwierciedlają dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC czy karcie pojazdu.

Mogą z niego korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Dodatkowo usługa pozwala na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.”

Aplikację mObywatel znajdziecie w sklepie Play oraz na iTunes.

aplikacja mObywatel (2)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl