Ruszyła aplikacja mPojazd: dowód rejestracyjny i OC w smartfonie
Piotr Jędrzejak
8 maja 2019

Dane dotyczące pojazdu (wraz z przypomnieniami o terminie OC i badania technicznego), można przechowywać w oficjalnej aplikacji dostarczonej przez rząd. W razie stłuczki, można także wymienić dane za pomocą QR.

Aplikacja mObywatel jest wprowadzeniem obywateli Rzeczpospolitej Polski w XXI wiek. Jeżeli jeszcze jej nie znacie, to zdanie wprowadzenia najlepiej tłumaczy sprawę: mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskujesz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług. Aby w pełni z niej korzystać, trzeba mieć utworzony Profil Zaufany. Za jej pomocą można identyfikować swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty, na przykład w hotelu czy na siłowni. Można też dodać swoją legitymację szkolną lub studencką.

Po ostatniej aktualizacji, aplikacja zyskała nową funkcjonalność – mPojazd.

Krótko mówiąc, mPojazd odzwierciedla wszystkie dane pojazdu, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, takie jak marka, rok produkcji, numer rejestracyjny, VIN, a także termin badania technicznego oraz polisy OC. W dwóch ostatnich przypadkach, na 30 dni przed upływem terminu, użytkownik otrzyma przypomnienie.

Dane pojazdu możemy przechowywać w swojej aplikacji powiązanej z Profilem Zaufanym pod warunkiem, że jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Nie ma możliwości importowania danych pojazdów wypożyczonych, czy leasingowych.

Świetnie! Dzięki aplikacji nie trzeba wozić dowodu rejestracyjnego i OC!

No tak, ale dowodu rejestracyjnego i OC nie ma obowiązku wozić ze sobą już od 1 października 2018 roku. W razie kontroli, za brak tych dokumentów nie otrzymamy mandatu, a funkcjonariusz ma dostęp do wszystkich danych przez swój komputer. Wyjeżdżając poza granice Polski dokumenty należy posiadać przy sobie i mPojazd tutaj nie pomoże.

Po co w takim razie funkcjonalność mPojazd? Przyda się jako ułatwienie, jeżeli lubicie mieć dane pod ręką, ale chcecie oszczędzić miejsce w portfelu. Przyda się także w przypadku stłuczki, kiedy właściciele pojazdów muszą wymienić się danymi – można to zrobić z łatwością, pomiędzy dwoma aplikacjami mObywatel, za pomocą kodu QR.

Jak czytamy w opisie aplikacji:
„Dane z mPojazdu odzwierciedlają dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC czy karcie pojazdu.

Mogą z niego korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Dodatkowo usługa pozwala na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.”

Aplikację mObywatel znajdziecie w sklepie Play oraz na iTunes.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły