Girl Meets Bike – film w polskim tłumaczeniu i pod patronatem MotoRmanii!

- Monika Pacyfka Tichy

Zamiast sukni ślubnej dziewczyna kupuje motocykl, który staje się nie tylko jej wielką miłością, ale i wierzchowcem, na którym wyrusza w najtrudniejszą możliwą drogę – podróż w poszukiwaniu samej siebie. 

Motocykl dla przeciętnego obywatela i konsumenta popkultury jest atrybutem jednostek w taki czy inny sposób niedostosowanych społecznie. Albo wiąże się z agresją i przestępstwem (źli gangsterzy w filmach sensacyjnych pojawiają się zwykle na czarnych motocyklach) albo też bywa narzędziem nierealistycznej i skazanej na porażkę, utopijnej ucieczki od rzeczywistości (jak w filmie Easy Rider). Eric Tretbar, amerykański twórca kina niezależnego, scenarzysta, reżyser i autor muzyki filmowej, zainspirowany historią swej znajomej, która po rozwodzie odnalazła się na nowo dzięki motocyklowi, stworzył autorski, artystyczny film o kobiecie, która znajduje w sobie odwagę poszukiwania własnej drogi i życia według swoich zasad. W ten sposób złamał jednocześnie trzy stereotypy. Pierwszy, powszechny w kinie mainstreamowym: że kobiety rzadko tak postępują (i zazwyczaj, ukarane i skruszone, rezygnują z tej drogi). Drugi: że w filmie artystycznym nie da się pokazać motocykli. I trzeci: że film motocyklowy nie może być artystyczny. 🙂

Zapowiedź „Girl Meets Bike” pojawiła się latem minionego roku na portalu MotoRmania. Wzbudziła duże zainteresowanie, a także pewne obawy, czy film nie będzie powielał stereotypu dziewczyny nieradzącej sobie z maszyną i ratujących ją mężczyzn-kolegów. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele, nadmienię tylko, że skoro fabuła dotyczy początku przygody z motocyklem, nie jest niczym dziwnym, że świeżyna sobie nie ze wszystkim radzi od początku, ale też sprawa się na tym nie kończy. Główna bohaterka, Kat, nie jest zresztą jedyną motocyklistką w tej opowieści…

Historia powstania „Girl Meets Bike” dowodzi też, że dzięki ludzkiej dobroci i wsparciu nawet w czasach komercjoglobalizacji mogą powstawać piękne projekty. Eric Tretbar latem skończył zdjęcia i poszukiwał funduszy na postprodukcję. Udało się to dzięki idei finansowania społecznościowego. Na portalu Kickstarter 182 osoby zadeklarowały chęć wsparcia finansowego dla filmu, i jako że udało się zebrać potrzebne 10 tys. dolarów, prace nad montażem, dźwiękiem, muzyką mogły ruszyć dalej. Ofiarni wspierający otrzymają DVD z filmem (kiedy już zostanie ukończony), a także różne gadżety, na przykład oryginalne koszulki (powielane garażową metodą i pakowane do wysyłki w niewielkim pokoju autora; Eric podkreślał, że tkaniny i farby są non-toxic, a manufaktura napędzana energią wiatrową).

Niskobudżetowe filmy niezależne rzadko mają wersje językowe, ale że różni wolontariusze podjęli się tłumaczenia filmu, będzie on miał napisy po hiszpańsku, francusku, a nawet chińsku! Aktor Ralf Schirg, który gra jedną z głównych postaci – Martina, przełożył dialogi na niemiecki. Natomiast ekipa złożona z zawodnika polskiej Gymkhany Oscara Kubickiego, Magdy i mnie, stworzyła polską wersję napisów. Eric Tretbar, będący fanem twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, chciałby też wyświetlić film na dużym ekranie w Polsce, więc mamy nadzieję, że spotkamy się w kinie. MotoRmania zaoferowała patronat medialny tej pięknej inicjatywie.

Niestety premiera planowana na koniec listopada na razie została przesunięta na daj-boże-luty – dużo kłopotów narobił huragan, który sparaliżował Nowy Jork, gdzie mieszczą się biura copyrajtowe i studia nagraniowe, w których miała być nagrywana muzyka (w garażowym stylu R&B z lat sześćdziesiątych).

Więcej wiadomości wkrótce! Aktualności, zdjęcia, sklep z gadżetami i więcej informacji (po angielsku) na oficjalnej stronie filmu.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl