Autostrada A1 w okolicy Łodzi jest zbyt głośna, wszczęto postępowanie

- Piotr Jędrzejak

Hałas przekracza normy, a GDDKiA nie reaguje. Teraz rozpoczęło się postępowanie administracyjne.

W Polsce jest coraz więcej autostrad, jeździ się łatwiej, kraj przestaje być szarą plamą na mapie Europy. Niestety to nie do końca podoba się mieszańcom w okolicy autostrady A1 na odcinku Stryków – Tuszyn. Złożyli ponad 1300 skarg w związku z nadmiernym hałasem, a sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Wynik kontroli przeprowadzonej w 2018 roku był jasny.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przeprowadził badania hałasu w porze nocnej. W 5 spośród 14 miejsc norma 56 decybeli została przekroczona o wartości od 0,3 do 2,3 dB.

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się w tej sprawie do zarządcy tego odcinka A1, czyli do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ze względu na brak reakcji, NIK zwróciła się do marszałka województwa łódzkiego, domagając się wyjaśnień w związku z artykułem 362 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Zapis ten mówi o nałożeniu obowiązków na podmiot negatywnie oddziałujący na środowisko. Na tej podstawie, w efekcie pasywności GDDKiA i determinacji NIK, marszałek województwa wszczął postępowanie administracyjne.

Jak powiedział marszałek Grzegorz Schreiber, GDDKiA mogła decyzję podjąć samodzielnie, ale teraz będzie musiała podjąć działania. „Po mojej decyzji będzie to musiała zrobić” – podkreślił.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl