Alkomat nie tylko na drodze! Policja może cię dopaść w pracy.

- MotoRmania

W przypadku, gdy pracodawca ma wobec pracownika podejrzenie o spożycie alkoholu, może  zastosować alkomat. Nie uprawnia go to jednak do dowolnego badania wszystkich zatrudnionych.

To, że pracownik podlega obowiązkowi badania pod kątem spożycia alkoholu jest bezdyskusyjne – kwestią sporną może być jedynie sytuacja, gdy pracodawca będzie chciał taką kontrolę wykonać samodzielnie.

Urząd Ochrony Danych Osobowych i MInisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznały, że badanie może być przeprowadzone jedynie przez uprawnione do tego organy- policję, straż miejską, straż gminną, z drugiej zaś strony pracodawca ma obowiązek (a nie uprawnienie), nie dopuścić do pracy osoby, wobec której zaistniało podejrzenie o spożycie alkoholu. Innymi słowy, pracodawca musi odsunąć taką osobę od pracy, a żeby to zrobić powinien dysponować narzędziami, które mu umożliwią realizację tego obowiązku.

Krótko mówiąc jeżeli przyjechałeś do pracy „wczorajszy” i masz przełożonego, który cie nie lubi  może być to twój ostatni dzień w firmie. Malo tego, jeżeli wezwana policja sprawdzi przekroczony limit alkoholu w wydychanym powietrzu, a świadkowie zeznają, że przed chwilą przyjechałeś i nie piłeś nic w pracy to może się skończyć odebraniem prawa jazdy.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl