Nordschleife, Nurburgring, Północna Pętla, Zielone Piekło, albo po prostu Ring. Nazywajcie to miejsce jak chcecie, ale każdy chciałby tam pojechać. Jedni woleliby zrobić to motocyklem, inni samochodem. Albo i tym, i tym.

Jednak nazwa „Zielone Piekło” nie wzięła się znikąd. Na filmach i w grach komputerowych nie widać tego aż tak dobrze, ale w rzeczywistości okazuje się, że ten ponad 20-kilometrowy tor jest niesamowicie trudny. Pełno na nim ślepych zakrętów, jest wąsko, nie ma dużych stref bezpieczeństwa, a nawierzchnia nie należy do najbardziej równych.

Motocyklowy YouTuber o ksywce Murtanio dodaje kolejny argument potwierdzający, że Północna Pętla jest rzeczywiście Piekłem. Najlepszą okazją do jazdy po tym torze są ogólnodostępne sesje – można kupować wejściówki na jedno okrążenie, na kilka lub na więcej w formie karnetów. Tor jest wtedy traktowany niemalże jako droga publiczna i wjechać tam może każdy. Od profesjonalistów, przez rodziny w sedanach, a czasem i na autokarach kończąc. Wolniejsi zazwyczaj ustępują miejsca szybszym, ale niestety nie zawsze odbywa się to płynnie i bezpiecznie…

Murtanio przygotował krótką kompilację sytuacji z kategorii „było blisko”. Są tu prawie-kolizje z samochodami oraz kilka utrat przyczepności.

Czy te wszystkie argumenty „przeciwko” chociaż trochę zniechęciły Was przed odwiedzeniem Nordschleife? Ani trochę? I bardzo dobrze. To miejsce jest legendą i punktem obowiązkowym każdego fana motoryzacji.

Pamiętajcie jednak – nawet gdy wydaje Wam się, że jedziecie szybko, zawsze może znaleźć się ktoś szybszy. Jak na przykład tutaj, w 0:13.