Balaton Park Circuit – nowy tor na Węgrzech

- Sebastian Radwan

Na Węgrzech został oficjalnie otwarty nowy tor Balaton Park Circuit w pobliżu popularnego wśród turystów jeziora Balaton. Ten nowiutki obiekt, stał się najwyższym torem spełniającym standardy FIA w Europie Środkowej od ponad 15 lat, jest już gotowy na organizację międzynarodowych wydarzeń.

Tor o długości 4,1 km, z 16 zakrętami, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, mieści 48 garaży i trzy padoki, a także nowoczesne obiekty dla mediów, VIP-ów i fanów. Obecnie na torze jest stałe miejsce na trybunach dla 10 000 widzów, chociaż może pomieścić do 120 000 fanów dzięki dodatkowym tymczasowym trybunom.

Chociaż tor został zbudowany według standardów FIA Grade 1, na początku złożono wniosek o licencję Grade 2, co gwarantuje, że może od razu organizować międzynarodowe wydarzenia.

Były kierowca F1, Giancarlo Fisichella, który jeździł na tym torze, pełen był pochwał dla jego układu:

„Jadąc po torze Balaton Park Circuit po raz pierwszy, byłem pod wrażeniem jego charakteru” – powiedział. „Tor naprawdę ma wszystko – ekscytujące mieszankę szybkich zakrętów, trudnych zakrętów włoskiego typu i fajnych szikan. To tor, który płynie ładnie, dając ci wspaniałe uczucie wyścigu. Pierwszy zakręt i koniec prostej są doskonałymi miejscami do wyprzedzania. Ogólnie rzecz biorąc, jazda po Balaton Park to prawdziwa przyjemność.”

Pierwszym ważnym wydarzeniem na torze ma być obchodzenie 75. rocznicy Porsche. Niemiecka marka przeprowadzi dwutygodniowy program jazdy, a następnie jednodniowe wydarzenie „Festival of Dreams” w przyszłym miesiącu.

Patrząc w przyszłość, zapowiadane są dalsze udogodnienia. Luksusowy hotel 4-gwiazdkowy z pełnym widokiem na tor ma zostać ukończony w przyszłym sezonie. Planowana jest także druga faza projektu, z dodatkowymi atrakcjami i muzeum.

Informacje o torze Balaton Park Circuit

  • Długość toru: 4,115 km
  • Szerokość toru: 12 – 15 m
  • Zakręty: 6 prawych i 10 lewych
  • Adres: Balatonfőkajár Sport Reptér, Balatonfőkajár, 8164 Węgry
  • Kraj: Węgry

Onboard z nitki toru:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl