European Talent Cup- przedsionek MotoGP

- Pejser

Seria European Talent Cup jest jedną z klas wchodzących w skład juniorskich motocyklowych mistrzostw świata FIM Junior GP i realnym przedsionkiem mistrzostw świata Grand Prix. W tym roku ponownie możemy oglądać w niej Polaka, Jeremiasza Wojciechowskiego, ale jak dokładnie wygląda rywalizacja w ETC?

Tegoroczny cykl ETC składa się z siedmiu weekendów wyścigowych na najsłynniejszych torach w Hiszpanii i Portugalii, jak znane z MotoGP i Formuły 1 obiekty w Barcelonie, Portimao, czy Jerez de la Frontera.

Do wyścigów głównych staje 28 najszybszych zawodników wyłonionych podczas kwalifikacji oraz dwóch, którzy awansują do nich z tzw. „wyścigu ostatniej szansy”. Podczas pierwszej rundy sezonu 2023 do tego ostatniego ustawiło się aż 21 zawodników, a to oznacza, że rundę rozpoczęło 49 młodych i głodnych sukcesów zawodników z całego świata.

Cała stawka ściga się na identycznych, znanych także z MŚ Moto3 motocyklach Honda NSF 250 R. To typowo wyścigowe prototypy, ważące zaledwie ok. 90 kg, charakteryzujące się bardzo dużą precyzją i zwinnym prowadzeniem – rozpędzają się do ponad 240 km/h.

Zawodnicy dosiadają identycznych motocykli na identycznych oponach, co sprawia, że sukces leży niemal wyłącznie w ich rękach, a poszczególne ekipy nie mają przewagi technicznej wynikającej z używania innych podzespołów.

European Talent Cup to realny przedsionek mistrzostw świata nie tylko z uwagi na używane motocykle, ale także wiek zawodników. W juniorskich mistrzostwach świata wystartować można dopiero po ukończeniu 16 roku życia. W ETC ścigać się mogą już 14-latkowie, a maksymalny limit wiekowy to 19 lat.

Sezon 2023 jest siódmym w historii European Talent Cupu. Czterech z sześciu dotychczasowych triumfatorów ETC rywalizuje w tym roku w mistrzostwach świata Grand Prix klas Moto3 i Moto2. Do mistrzostw świata awansowała także cała pierwsza szóstka z klasyfikacji generalnej z sezonu 2019, w tym mistrz, Izan Guevara, który w ubiegłym roku wywalczył tytuł mistrza świata Moto3.

Sezon 2023 jest także trzecim rokiem startów w European Talent Cupie dla 15-letniego Jeremiasza Wojciechowskiego z Pakości, który jest jedynym Polakiem w stawce i celuje w regularną walkę w wyścigach głównych.

Wyścigi European Talent Cupu można oglądać na żywo i z odtworzenia na kanale YouTube Finetwork FIM JuniorGP.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl