Jak wygląda przegląd wyścigowego silnika S1000RR?
Piotr Jędrzejak
29 grudnia 2016

Cała akcja zajmuje jakieś 15 roboczogodzin.

Wyścigi motocyklowe to rozrywka nie mająca sobie równych. Ale nie ma nic za darmo – czasem są wypadki i boli, a czasem są awarie i również boli, ale w portfelu. Marcin Kosa z kosamotocykle.pl serwisuje między innymi sprzęt polskiej ekipy LRP Poland ścigającej się w Mistrzostwach Świata Endurance i wie jak to zrobić, aby silnik motocykla sportowego odwdzięczył się długą pracą i dużą mocą.

Kosa podzielił się krótkim pokazem slajdów z przeglądu (tak zwanego refresh) silnika BMW S1000RR, przy okazji opisując co i jak.

W zależności od specyfikacji silnika (zakres modyfikacji i wysilenie jednostki), robimy taki przegląd w połowie sezonu lub jedynie na koniec sezonu. Na przykład silniki w specyfikacji SBK nie przekraczają przebiegu 2000 km, natomiast mniej wysilone silniki Super Stock przejeżdżają do 4000 km i serwisujemy je po sezonie.

Silnik jest rozbierany i wszystko mierzymy. Sprawdzamy przede wszystkim wał korbowy i wymieniamy wszystkie panewki, uszczelkę pod głowicą oraz rozrząd. Sprawdzamy również skrzynię biegów i sprzęgło oraz wymieniamy nie tylko tarcze, ale też wszystkie łożyska w skrzyni.

W głowicy rozpinamy zawory, badamy sprężyny zaworowe i w razie potrzeby wymieniamy. Kontrolujemy czasy na wałkach rozrządu oraz regulujemy luzy zaworowe.

Taki przegląd silnika zajmuje nam około 15 roboczogodzin, wyjęcie silnika to 1 godzina. Po złożeniu, jednostka trafia na hamownię – zawsze dokonujemy pomiaru przed i po przeglądzie. Docieranie po „refreshu” zajmuje 15 minut na hamowni, gdzie silnik jest też odpowiednio układany i konfigurowany. Jeżeli efekt nam odpowiada, serce motocykla jest znowu gotowe do walki.

Jeżeli chcielibyście wiedzieć więcej na temat takiego serwisu motocykla, piszcie w komentarzach!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły