Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy, za co i dlaczego policjant może to zrobić?

- Marcin Kukawka

Czy policja może, za byle jakie wykroczenie, zatrzymać prawa jazdy? I na jak długo? Czy to jest zgodne z prawem? Takie oto pytanie zadał nasz czytelnik mieszkający w jednej z miejscowości w województwie lubuskim.

Ostatnio bardzo dużo mówi się, o tym, że policjanci zabierają prawa jazdy według własnego widzi-mi-się. A oburzenie całą sprawą podsyca plotka, że podobno robią to legalnie! Czy rzeczywiście mają do tego prawo? Odpowiedzi na pytanie w kwestii obowiązku lub uprawnienia policji do zatrzymania prawa jazdy należy szukać w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Otóż w art. 135 niniejszej ustawy wskazany jest katalog sytuacji, w których policjant musi lub może zatrzymać dokument prawa jazdy.

I tak, policjant zatrzyma (musi zatrzymać) prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

a) uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
b) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
c) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
d) gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
e) gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
f) gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
g) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
h) przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Ponadto, policjant może (przypadek fakultatywny) zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zatrzymanie prawa jazdy w tym trybie uzasadnia konieczność wykonania przyszłego orzeczenia o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, z równoczesnym wyeliminowaniem z ruchu drogowego kierowców, którzy swoim postępowaniem zagrażają jego bezpieczeństwu.

O co chodzi? Tytułem przykładu kierujący zablokował wjazd na podwórze danej posesji, utrudniając ruch pojazdów. Skutkiem grzecznie zwróconej uwagi przez innego z kierujących sprawca, odezwał się do niego arogancko: „spadaj, jeśli ci się coś nie podoba”, a następnie przejechał po chodniku, zmuszając pieszych do pospiesznego usunięcia się na pobocze. Temu kierującemu policjant powinien zatrzymać prawo jazdy, ponieważ jego zachowanie wypełniło znamiona wkroczenia z art. 86 Kodeksu wykroczeń (niezachowanie ostrożności), w stopniu uzasadniającym zastosowanie przez sąd środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w lit. b-d oraz w przypadku fakultatywnego zatrzymania prawa jazdy, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.

Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy, Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście. Wówczas prawo jazdy jest zatrzymywane do czasu zakończenia postępowania w danej sprawie.

Inaczej jest w przypadku przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu. Wtedy prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania do w/w podmiotów. Jeżeli jednak wynik tego badania nie zostanie uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.

W myśl art. 137 u.p.r.d. postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu oraz w przypadku fakultatywnego zatrzymania prawa jazdy, wydaje w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawa jazdy: prokurator – w toku postępowania przygotowawczego, a sąd – po przekazaniu sprawy do sądu, natomiast w sprawie o wykroczenie – sąd właściwy do rozpoznania sprawy. O wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zawiadamia się właściwego starostę, a zainteresowanemu przysługuje prawo złożenia zażalenia.

Krótko mówiąc. Katalog zmuszający policjanta do zatrzymania dokumentu prawa jazdy jest stosunkowo szeroki. Niemniej jest to również katalog zamknięty, co oznacza, że w innych przypadkach funkcjonariusz policji nie ma prawa zatrzymać omawianego dokumentu. Jeżeli boicie się, że policjant może odebrać Wasze prawo jazdy za coś, za co kiedyś dostalibyście co najwyżej mandat – odłóżcie te obawy z powrotem pomiędzy bajki. Pamiętajcie tylko, że w razie spotkania z funkcjonariuszem, musicie być świadomi swoich praw i obowiązków. Dlatego nie zaszkodzi wydrukować sobie ten artykuł i wozić go ze sobą!

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl