Czy miłość do motocykli to choroba?

- MotoRmania

Zdaniem amerykańskich ekspertów, tak można klasyfikować niektóre przypadki motocyklistów i co najciekawsze, można je „leczyć”!

Wszystko za sprawą pierwotniaka Toxoplasma gondii, który wywołuje chorobę zwaną Toksoplazmozą oraz nowo odkrytego leku zwanego co-trimoxazol. Dr Robert Sapolsky* z Uniwersytetu Stanford, zauważył, że zakażenie pierwotniakiem jest niezwykle częste u motocyklistów. Co ciekawe, zakażenie Toksoplazmozą może sprawić, iż pragnienie jazdy motocyklem będziemy stawiać na pierwszym miejscu ponad wszystkim innym. Naukowcy swoje przypuszczenia opierają na obserwacjach szczurów, które w wyniku zakażenia pierwotniakiem wykazywały znacznie mniejszy strach przed swoimi naturalnymi wrogami – kotami. Można było wręcz stwierdzić, że chore szczury dążyły do kontaktu z kotami. Uważa się, że zmiana w zachowaniu gryzoni związana jest z faktem, iż pierwotniak do pełnego rozwoju potrzebuje znaleźć się w ciele kota – żywiciela ostatecznego.

Dr Sapolsky, zauważył, że motocykliści są znacznie bardziej narażeni na zakażenie toksoplazmozą niż inni kierowcy. Co gorsze, osoby zakażone mają „trzy do czterech razy większą szansę stracić, życie w wypadku drogowym, co związane jest z ryzykowną jazdą”. Po prostu w przeciwieństwie do szczurów, zamiast łasić się do kotów – zaczynamy odczuwać potrzebę bardzo szybkiej i bardzo ryzykownej jazdy!

Naukowiec mówi: „Co leży u podstawy tego problemu? To zależy. Jeśli chciałbyś przełamać w sobie wewnętrzne bariery, okazuje się że Toxoplasma może być w tym bardzo pomocna”

Toxoplasma gondii

Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii odnotowano ok 6,6% infekcji toksoplazmozą, natomiast w rozkochanej w jednośladach Francji, odsetek ten wynosi 45%! Wypadków śmiertelnych na drogach jest także 68% więcej we Francji niż w Wielkiej Brytanii!

Wojsko Stanów Zjednoczonych już zaczęło się zastanawiać nad wykorzystaniem pierwotniaka w celach militarnych, po to aby żołnierze mogli robić rzeczy, których zwyczajowo by nigdy nie zrobili. Przerażające? Zdecydowanie tak.

Jeśli więc zauważycie, że zaczynacie troszkę przeginać z motocyklem – może warto zrobić sobie badania na obecność Toxoplasmy? Pytanie tylko, czy po kuracji z co-trimoxazolem nie utracisz całkowicie chęci do jazdy na 2oo?

 

* Dr Robert Sapolsky jest profesorem nauk biologicznych Uniwersytetu Stanford oraz neuroligi w Szkole Medycznej Stanford.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl