Quadem, po ulicy. Wpadł do rowu, złamał nogę. Jechał za zgodą rodziców, ma 6 lat!

- Piotr Jędrzejak

Wypuszczanie 6-latka na quadzie, na drogę gminną, bez opieki… To nie brzmi ani rozsądnie, ani bezpiecznie. Tym razem skończyło się jedynie na wizycie w rowie i złamanej nodze.

Nieprzyjemne wiadomości docierają do nas z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. W czwartek 25 kwietnia, w gminie Nowe Miasteczko służby otrzymały wezwanie do zdarzenia drogowego.

6-letni chłopiec jeździł quadem po drodze gminnej, po rodzinnej wiosce. Chłopiec jeździł za zgodą rodziców, jednak bez ich opieki. Jak donosi policja, czterokołowiec był rzeczywiście mały. Chłopiec jednak mimo wszystko nie opanował quada i wjechał w przydrożny rów. Na miejscu natychmiast pojawiło się także pogotowie ratunkowe, chłopiec zabrany został do szpitala. 6-latkowi nie zagraża niebezpieczeństwo, jednak swoją przejażdżkę zakończył ze złamaną nogą.

6latek na qudzie wypadek (1)

Przy tej okazji, policja przypomina:

• Dziecko do lat 10 na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem.

• Wyjątkiem jest rower pod opieką osoby dorosłej.

• Osoba dorosła, która zezwala dziecku na jazdę pojazdem mechanicznym, naraża się na odpowiedzialność karną z tytułu art. 96 i 106 Kodeksu Wykroczeń oraz art. 160 Kodeksu Karnego.

Czym jest quad? Według polskiego prawa, quady dzielą się na dwa typy: czterokołowiec lekki oraz czterokołowiec zwykły. Quad ze zdarzenia był typem lekkim, czyli masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik do 50 cm3, moc do 5,4 KM. Aby prowadzić taki pojazd, należy posiadać przynajmniej kategorię AM prawa jazdy, a to oznacza ukończone 14 lat, badania lekarskie z pozytywnym wynikiem oraz zaliczony egzamin państwowy.

6latek na qudzie wypadek (2)

Zdecydowanie jesteśmy za tym, aby dzieci zaczynały swoją przygodę motoryzacyjną jak najwcześniej – zresztą na pewno słyszeliście o naszym programie KidzGP. Jednak nie można zapominać o rozsądku i bezpieczeństwie, a „6-letnie dziecko jeżdżące samodzielnie po drodze publicznej” z żadnego punktu widzenia nie wygląda bezpiecznie. Pamiętajcie o tym – tym bardziej, że zbliżają się Komunie Święte, a quady i pitbike’i to popularne prezenty. Zapraszamy z najmłodszymi na szkolenia oraz na wszelkie rundy wyścigów pitbike.

6latek na qudzie wypadek (3)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl