Quadem, po ulicy. Wpadł do rowu, złamał nogę. Jechał za zgodą rodziców, ma 6 lat!
Piotr Jędrzejak
30 kwietnia 2019

Wypuszczanie 6-latka na quadzie, na drogę gminną, bez opieki… To nie brzmi ani rozsądnie, ani bezpiecznie. Tym razem skończyło się jedynie na wizycie w rowie i złamanej nodze.

Nieprzyjemne wiadomości docierają do nas z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. W czwartek 25 kwietnia, w gminie Nowe Miasteczko służby otrzymały wezwanie do zdarzenia drogowego.

6-letni chłopiec jeździł quadem po drodze gminnej, po rodzinnej wiosce. Chłopiec jeździł za zgodą rodziców, jednak bez ich opieki. Jak donosi policja, czterokołowiec był rzeczywiście mały. Chłopiec jednak mimo wszystko nie opanował quada i wjechał w przydrożny rów. Na miejscu natychmiast pojawiło się także pogotowie ratunkowe, chłopiec zabrany został do szpitala. 6-latkowi nie zagraża niebezpieczeństwo, jednak swoją przejażdżkę zakończył ze złamaną nogą.

Przy tej okazji, policja przypomina:

• Dziecko do lat 10 na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem.

• Wyjątkiem jest rower pod opieką osoby dorosłej.

• Osoba dorosła, która zezwala dziecku na jazdę pojazdem mechanicznym, naraża się na odpowiedzialność karną z tytułu art. 96 i 106 Kodeksu Wykroczeń oraz art. 160 Kodeksu Karnego.

Czym jest quad? Według polskiego prawa, quady dzielą się na dwa typy: czterokołowiec lekki oraz czterokołowiec zwykły. Quad ze zdarzenia był typem lekkim, czyli masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik do 50 cm3, moc do 5,4 KM. Aby prowadzić taki pojazd, należy posiadać przynajmniej kategorię AM prawa jazdy, a to oznacza ukończone 14 lat, badania lekarskie z pozytywnym wynikiem oraz zaliczony egzamin państwowy.

Zdecydowanie jesteśmy za tym, aby dzieci zaczynały swoją przygodę motoryzacyjną jak najwcześniej – zresztą na pewno słyszeliście o naszym programie KidzGP. Jednak nie można zapominać o rozsądku i bezpieczeństwie, a „6-letnie dziecko jeżdżące samodzielnie po drodze publicznej” z żadnego punktu widzenia nie wygląda bezpiecznie. Pamiętajcie o tym – tym bardziej, że zbliżają się Komunie Święte, a quady i pitbike’i to popularne prezenty. Zapraszamy z najmłodszymi na szkolenia oraz na wszelkie rundy wyścigów pitbike.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły