Prezydent podpisał: cofanie licznika będzie karane jeszcze przed wakacjami

- Piotr Jędrzejak

Cofanie licznika, a także zlecenie takiej ingerencji, będzie podlegało karze pozbawienia wolności od 3  miesięcy do 5 lat! Koniec patologii na rynku motocykli i samochodów używanych!

„Nowelizacja ma wypełnić istniejącą lukę, gwarantując pewność obrotu i zapobiegając nieuczciwym, oszukańczym praktykom sprzedających pojazdy mechaniczne. Jednocześnie nowelizacja ma za zadanie zlikwidować proceder polegający na oferowaniu usług zaniżania wskazań drogomierza w pojeździe mechanicznym, który to proceder obecnie jest bezkarny, a w większości przypadków poprzedza zabiegi osób chcących w oszukańczy sposób sprzedać pojazd.” – tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu nowelizacji.

Udało się!

Polska w końcu wkracza do grupy państw, w których ingerencja we wskazania licznika przebiegu traktowane będą surowo. O tej nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz Kodeku Karnego mówiliśmy już od dawna. Teraz sprawa jest jasna: 25 kwietnia Prezydent podpisał nowelizację, a ciągu kilku (kilkunastu) dni, zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

„Ustawa wchodzi w życie, co do zasady, z dniem 1 stycznia 2020 r. Zmiany w Kodeksie karnym wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia” – czytamy w informacji od Prezydenta RP.

Kodeks Karny przewiduje, że każdy, kto zmienia lub ingeruje we wskazania drogomierza w pojazdach mechanicznych, a także każdy kto zleca takie modyfikacje, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadkach mniejszej wagi, będzie to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kiedy?

Powyższe zmiany wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, a więc jeszcze przed wakacjami.

[ZOBACZ AKTUALIZACJĘ: Kręcenie przebiegu będzie przestępstwem od 25 maja 2019 roku!]

Wymiana licznika, kontrolowanie przebiegu

Nowelizacja wprowadza także zmiany w Prawie o ruchu drogowym.

Wskazanie drogomierza, a więc przebieg każdego pojazdu, kontrolowany będzie nie tylko przy badaniu technicznym, ale także przy każdej kontroli drogowej. Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa uzyskają uprawnienie do dokonywania odczytu przebiegu pojazdu, pojazdu holowanego oraz pojazdu przewożonego. Oznacza to, że lawety wjeżdżające do kraju z zagranicy, także będą kontrolowane. Wskazania przebiegów trafią do systemu CEPiK.

Kolejną ważną nowelizacją jest wymiana licznika. Dozwolona będzie jedynie w przypadku awarii poprzedniego. Jedynie na sprawny i dedykowany do pojazdu. Zmianę taką trzeba będzie zgłosić w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów, wraz z dokonaniem odczytu. Koszt nie będzie mógł przekroczyć 100 zł. Właściciel pojazdu, który zapomni poinformować o zmianie licznika, podlega grzywnie w wysokości do 3000 zł.

Nie ma wątpliwości, że wprowadzona nowelizacja to ogromna korzyść dla całego rynku motocykli i samochodów używanych. Spodziewamy się, że średnia przebiegów na portalach aukcyjnych niebawem znacznie wzrośnie…

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl