Prezydent podpisał: cofanie licznika będzie karane jeszcze przed wakacjami
Piotr Jędrzejak
29 kwietnia 2019

Cofanie licznika, a także zlecenie takiej ingerencji, będzie podlegało karze pozbawienia wolności od 3  miesięcy do 5 lat! Koniec patologii na rynku motocykli i samochodów używanych!

„Nowelizacja ma wypełnić istniejącą lukę, gwarantując pewność obrotu i zapobiegając nieuczciwym, oszukańczym praktykom sprzedających pojazdy mechaniczne. Jednocześnie nowelizacja ma za zadanie zlikwidować proceder polegający na oferowaniu usług zaniżania wskazań drogomierza w pojeździe mechanicznym, który to proceder obecnie jest bezkarny, a w większości przypadków poprzedza zabiegi osób chcących w oszukańczy sposób sprzedać pojazd.” – tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu nowelizacji.

Udało się!

Polska w końcu wkracza do grupy państw, w których ingerencja we wskazania licznika przebiegu traktowane będą surowo. O tej nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz Kodeku Karnego mówiliśmy już od dawna. Teraz sprawa jest jasna: 25 kwietnia Prezydent podpisał nowelizację, a ciągu kilku (kilkunastu) dni, zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

„Ustawa wchodzi w życie, co do zasady, z dniem 1 stycznia 2020 r. Zmiany w Kodeksie karnym wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia” – czytamy w informacji od Prezydenta RP.

Kodeks Karny przewiduje, że każdy, kto zmienia lub ingeruje we wskazania drogomierza w pojazdach mechanicznych, a także każdy kto zleca takie modyfikacje, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadkach mniejszej wagi, będzie to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kiedy?

Powyższe zmiany wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, a więc jeszcze przed wakacjami.

[ZOBACZ AKTUALIZACJĘ: Kręcenie przebiegu będzie przestępstwem od 25 maja 2019 roku!]

Wymiana licznika, kontrolowanie przebiegu

Nowelizacja wprowadza także zmiany w Prawie o ruchu drogowym.

Wskazanie drogomierza, a więc przebieg każdego pojazdu, kontrolowany będzie nie tylko przy badaniu technicznym, ale także przy każdej kontroli drogowej. Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa uzyskają uprawnienie do dokonywania odczytu przebiegu pojazdu, pojazdu holowanego oraz pojazdu przewożonego. Oznacza to, że lawety wjeżdżające do kraju z zagranicy, także będą kontrolowane. Wskazania przebiegów trafią do systemu CEPiK.

Kolejną ważną nowelizacją jest wymiana licznika. Dozwolona będzie jedynie w przypadku awarii poprzedniego. Jedynie na sprawny i dedykowany do pojazdu. Zmianę taką trzeba będzie zgłosić w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów, wraz z dokonaniem odczytu. Koszt nie będzie mógł przekroczyć 100 zł. Właściciel pojazdu, który zapomni poinformować o zmianie licznika, podlega grzywnie w wysokości do 3000 zł.

Nie ma wątpliwości, że wprowadzona nowelizacja to ogromna korzyść dla całego rynku motocykli i samochodów używanych. Spodziewamy się, że średnia przebiegów na portalach aukcyjnych niebawem znacznie wzrośnie…

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły