Kręcenie licznika karane już od 25 maja! Ostry list od Związku Dealerów Samochodów
Piotr Jędrzejak
15 maja 2019

Do firm zajmujących się korektą przebiegu: „Zostało wam jeszcze niecałe dwa tygodnie. Zwijajcie szyldy.”

O tej fantastycznej zmianie polskiego prawa donosimy już od dawna. Według nowelizacji, za wszelkie czynności zwane „kręceniem licznika” będzie czekała kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – i to dla każdego kto zleca oraz wykonuje takie modyfikacje. Wszelkie szczegóły ustawy, wraz z zapisami dotyczącymi wymiany licznika czy spisywania przebiegu przy każdej kontroli drogowej, znajdziecie w naszej poprzedniej publikacji na ten temat.

Teraz chcielibyśmy z satysfakcją poinformować, że nowe zapisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 maja, a to oznacza, że wejdą w życie z dniem 25 maja!

Przy tej okazji Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów, opublikował list otwarty, w którym ostro uderza we wszystkie firmy zajmujące się korektą liczników. Przeczytajcie, bo naprawdę warto:

Szanowni Państwo,
Właściciele i pracownicy firm zmieniających przebieg liczników samochodowych, ci działający legalnie i ci w „szarej strefie”.

Nie wiem, czy już wiecie, że w piątek 10 maja w Dzienniku Ustaw ukazał się tekst tzw. ustawy o „penalizacji kręcenia liczników”. To oznacza, że 24 maja o północy ustawa wchodzi w życie. Jakie będą konsekwencje dla Was? Koniec biznesu. Przynajmniej legalnego.

Od 25 maja każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem zagrożonym karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. I nieważne, czy ktoś kręci licznik w celu oszustwa, czy dla zabawy, czy kręci do przodu czy do tyłu. Teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem. Tak dla Was, jak i osób, które zlecają wam kręcenie.

I już nic nie pomogą takie teksty na Waszych stronach internetowych, jak ten:

„Pamiętaj, dokonując zmiany wskazań licznika lub innych modułów elektronicznych, należy poinformować o tym przyszłego nabywcę samochodu. Zmiana przebiegu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub zatajenia prawdziwego przebiegu jest w Polsce zabroniona i karana”.

Powtórzymy. To już nie będzie miało żadnego znaczenia. Przekręcicie licznik – popełnicie przestępstwo.

Wiem, że będziecie się z nas śmiać. Że jak nie wy, to zrobi to Turek w Niemczech, że jak nielegalnie, to zrobicie to w szarej strefie, że Polacy są głupi i chcą być oszukiwani.

Na Waszym miejscu bym się nie cieszył. Uczciwi sprzedawcy aut używanych dostali do ręki niezłą ustawę, i z pewnością nie zawahają się jej użyć. Szykujcie się na donosy i prowokacje. Szykujcie się na policję i prokuratorów. Pierwsze ofiary są już upatrzone.

Wiemy, że liczycie, że nic się nie stanie. Że jak zwykle, prawo sobie a rzeczywistość sobie. Lecz w tym przypadku tak nie będzie. Walczyliśmy o tę ustawę 10 lat. Nie odpuścimy.

Zostało wam jeszcze niecałe dwa tygodnie. Zwijajcie szyldy.

W imieniu Związku Dealerów Samochodów
Marek Konieczny.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły