Jak opalić i jeździć wojskowym Harleyem z 1942 roku? Fantastyczny video-poradnik!

- Piotr Jędrzejak

Sprzęgło w pedale pod lewą stopą, ustawianie zapłonu w lewej manetce… W latach ’40 jazda motocyklem nie była łatwa.

Są rzeczy ważne i ważniejsze, ale teraz musimy zająć się czymś najważniejszym. Na pewno zastanawialiście się, jaka jest procedura odpalania silnika oraz jazdy i zmiany biegów w „wojennym” Harley-Davidsonie WLA z 1942 roku? Okej, wiemy że co najwyżej 2% zwykłych ludzi zadało sobie to pytanie. Prawda jest taka, że większość ludzi nigdy nawet nie stała przy tego typu motocyklu, a większość motocyklistów nigdy na nim nie usiądzie. A jednak poradnik jest tak fantastyczny, że trzeba go zobaczyć.

Harley-Davidson WLA powstał jako prototyp w 1939 roku, a trafił do produkcji w 1940 roku dla armii amerykańskiej na potrzeby wykorzystania w II Wojnie Światowej. Najczęściej służył jako pojazd dla kurierów lub do rekonesansu. Wraz z motocyklem armia dostarczała dokładną instrukcję użytkowania.

Nic dziwnego, bo procedura odpalania jest wyjątkowo skomplikowana i znacznie inna, niż w dzisiejszych motocyklach – szczególnie przy zimnym silniku. Kranik na odpowiednie ustawieni, ssanie, zapłon w lewej manetce, odkręcić przepustnicę, raz zakręcić kopniakiem, ożeż Ty!

Zobaczcie, jak Jay Morris szczegółowo prezentuje całą procedurę na przykładzie swojego egzemplarza WLA z 1942 roku. Nie pomijajcie także drugiej części filmu, w której pokazuje jak się jeździ i jak zmienia się biegi, gdy sprzęgło jest pod lewą stopą, a dźwignia przy zbiorniku…

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl