Sprzęgło w pedale pod lewą stopą, ustawianie zapłonu w lewej manetce… W latach ’40 jazda motocyklem nie była łatwa.

Są rzeczy ważne i ważniejsze, ale teraz musimy zająć się czymś najważniejszym. Na pewno zastanawialiście się, jaka jest procedura odpalania silnika oraz jazdy i zmiany biegów w „wojennym” Harley-Davidsonie WLA z 1942 roku? Okej, wiemy że co najwyżej 2% zwykłych ludzi zadało sobie to pytanie. Prawda jest taka, że większość ludzi nigdy nawet nie stała przy tego typu motocyklu, a większość motocyklistów nigdy na nim nie usiądzie. A jednak poradnik jest tak fantastyczny, że trzeba go zobaczyć.

Harley-Davidson WLA powstał jako prototyp w 1939 roku, a trafił do produkcji w 1940 roku dla armii amerykańskiej na potrzeby wykorzystania w II Wojnie Światowej. Najczęściej służył jako pojazd dla kurierów lub do rekonesansu. Wraz z motocyklem armia dostarczała dokładną instrukcję użytkowania.

Nic dziwnego, bo procedura odpalania jest wyjątkowo skomplikowana i znacznie inna, niż w dzisiejszych motocyklach – szczególnie przy zimnym silniku. Kranik na odpowiednie ustawieni, ssanie, zapłon w lewej manetce, odkręcić przepustnicę, raz zakręcić kopniakiem, ożeż Ty!

Zobaczcie, jak Jay Morris szczegółowo prezentuje całą procedurę na przykładzie swojego egzemplarza WLA z 1942 roku. Nie pomijajcie także drugiej części filmu, w której pokazuje jak się jeździ i jak zmienia się biegi, gdy sprzęgło jest pod lewą stopą, a dźwignia przy zbiorniku…