Live Fast, Die Old: motocyklowa kampania bezpieczeństwa od rządu Szkocji
Piotr Jędrzejak
16 lipca 2019

Ten film nie tylko promuje bezpieczne zachowania na drodze, ale także piękne rejony Szkocji oraz motocyklizm sam w sobie. Jest przepięknie zrealizowany!

Rząd Szkocji dobrze wie, że to właśnie u nich są jedne z najpiękniejszych rejonów do zwiedzania motocyklem. Kręte drogi w połączeniu z niepowtarzalnymi widokami to świetny przepis na dobrą jazdę motocyklową.

Z drugiej strony medalu stoją statystyki. W 2018 roku motocykliści uczestniczyli w 20% wypadków na szkockich drogach, mimo tego, że stanowią niespełna 1% spośród wszystkich użytkowników dróg. Dlatego w ramach kampanii poprawiania bezpieczeństwa na drogach, rząd Szkocji już dawno temu uruchomił program Live Fast, Die Old – czyli „Żyj Szybko, Umieraj Staro”. Przy okazji całkiem chwytnego hasła, jest to zaprzeczenie powiedzenia „Żyj Szybko, Umieraj Młodo”, które stało się tytułem biografii Jamesa Deana oraz tytułem wielu filmów i piosenek.

W ramach swojej kampanii, Szkocja promuje najciekawsze rejony oraz udostępnia mapy i poradniki dotyczące najlepszych tras oraz miejsc godnych odwiedzenia. Sama ta inicjatywa jest świetna, a do tego powstał właśnie klip promujący bezpieczeństwo. Twórcy zwracają uwagę, aby jeździć ostrożnie i pamiętać o zwykłych zagrożeniach, jak zapadnięta studzienka, owce na drodze, jazda własnym tempem, ślepy zakręt i zaparkowany samochód, a do tego aby zaplanować odpoczynek i przekąskę. Wszystko znajdziecie na LiveFastDieOld.scot.

Pomijając na chwilę ważny aspekt bezpieczeństwa, film jest przepięknie zrealizowany! Motocyklowe ujęcia, dźwięki silników, a do tego trasy i widoki dosłownie zapierają dech.

Michael McDonnel, dyrektor Road Safety Scotland powiedział: „Jesteśmy już w zaawansowanym stadium sezonu motocyklowego, a pogoda jest coraz lepsza. Drogi są coraz gęstsze od motocyklistów, którzy wraz ze znajomymi cieszą się oszałamiającą scenerią Szkocji.

Rozumiemy dreszczyk idący w parze z motocyklami i nie zamierzamy tego zabierać, ale chcemy się upewnić, że grupy motocyklistów dbają o siebie na drogach oraz razem praktykują bezpieczne zachowania na drogach.”

Powyższy film, nagrany w pięknym rejonie The Devil’s Beeftub, kończy się słowami: „Jeździj ostrożnie po drogach zapierających dech w piersiach. Niech nie odbiorą ci ostatniego tchu.”

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły