Na właścicielach pojazdów, które podlegają rejestracji, spoczywa obowiązek ich ubezpieczenia. Taki zarejestrowany pojazd, niezależnie od tego, czy jest używany, stoi w garażu lub też jest rozebrany na części, musi mieć wykupioną polisę OC. Okres ubezpieczenia jest dokładnie określony, i każde spóźnienie może skutkować dotkliwą karą finansową.
Od 1 stycznia 2013 roku, kara za brak ważnego OC urosła proporcjonalnie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Dla posiadaczy samochodów osobowych, które jeżdżą bez wykupionego ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 14 dni, kara wynosi dwukrotność płacy minimalnej, czyli 3200 złotych. W przypadku samochodów ciężarowych, grzywna wynosi już równowartość potrójnego minimalnego wynagrodzenia, i została ustalona na poziomie 4800 złotych. Dla pozostałych pojazdów, kara wynosi 1/3 minimalnego wynagrodzenia.
W nieco lepszej sytuacji znajdą się właściciele aut i motocykli, którzy posiadają przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu OC nie dłuższą, niż 14 dni. Jeśli nie przekracza ona 3 dni, wówczas właściciel otrzyma jedynie 20 procent kary, natomiast, gdy okres ten będzie nieco dłuższy, jednak nie przekroczy 14 dni, kara wyniesie 50 procent opłaty karnej.
Do tej pory, większość kierowców, którzy jeździli bez ważnej polisy OC mogła czuć się bezkarnie. Jednak w ostatnim czasie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odnotowuje coraz większą wykrywalność wśród uchylających się od wykupienia ubezpieczenia OC. Dzieje się tak m.in. z powodu coraz większej liczby zgłoszeń od wydziałów komunikacji poszczególnych urzędów bądź od policji. Dodatkowo coraz większe znaczenia zaczyna odgrywać narzędzie uruchomione przez UFG, które pozwala monitorować bazę polis komunikacyjnych i jest w stanie wykryć przerwę w ubezpieczeniu konkretnego pojazdu. Z tego powodu, kara za brak wykupienia w terminie polisy OC, może zostać nałożona nie tylko w przypadku kontroli drogowej.
Wysokość kary, jaka może być nałożona przez UFG w razie wykrycia nieopłacenia ubezpieczenia OC może stanowić i tak niewielki koszt. Zdecydowanie bardziej dotkliwe skutki finansowe może pociągać za sobą spowodowanie kolizji bądź wypadku pojazdem bez ważnego ubezpieczenia. Kierowca, który będzie sprawcą takiego zdarzenia będzie musiał zapłacić za wszystkie wyrządzone szkody. Czasem mogą to być niewyobrażalnie wysokie kwoty lub też zasądzony obowiązek płacenia dożywotniej renty dla osoby poszkodowanej, gdy ta straci zdrowie. Najrozsądniej jest więc wykupić ubezpieczenie samochodu Kalkulator OC, który jest dostępny na wielu portalach internetowych pozwoli znaleźć najkorzystniejszą cenowo polisę OC, której koszt będzie z pewnością kilkukrotnie niższy niż ewentualna kara. Tym bardziej, że system wykrywający pojazdy bez wykupionej polisy OC jest coraz bardziej szczelny, przez co ryzyko wykrycia nieprawidłowości jest coraz większe, nawet wtedy, gdy auto nie jest używane.