Harley-Davidson rządził w Pradze; HD nie podnosi cen pomimo wysokiego cła
MotoRmania
13 lipca 2018

Ponad sto tysięcy osób w ciągu czterech dni odwiedziło czeską Pragę, aby świętować 115 rocznicę firmy Harley-Davidson. Program był urozmaicony i niezwykle atrakcyjny. Do największych atrakcji należała wystawa historycznych motocykli Harley-Davidson, konkurs custom, czy możliwość przejażdżki  na każdym z aktualnych modeli H-D. Program towarzyszący odbywał się przez wszystkie cztery dni, na czterech różnych scenach.

informacja prasowa

Obchody 115. rocznicy Harley-Davidson przyciągnęły więcej odwiedzających niż przewidywali organizatorzy. „Przekroczyliśmy spodziewane 100 tysięcy odwiedzających o jedną dziesiątą”, mówi główny organizator Jaroslav Vavřina. „Z ogólnej liczby 110 tysięcy odwiedzających, 67 500 przyjechało na swoich motocyklach”, powiedział Vavřina i dodał: „Największą atrakcją dla publiczności była parada czterech tysięcy motocykli Harley-Davidson przez centrum Pragi, która miała miejsce w sobotę”. „To było niesamowite widzieć fanów Harley-Davidson z 77 krajów świata, wszystko w jednym miejscu, wszyscy dobrze się bawią, wszyscy równi i nie mający uprzedzeń” – powiedział Trevor Barton, kierownik działu obsługi klienta w Harley-Davidson.

Impreza w liczbach:

  • 67 500 motocykli przybyło do Pragi z okazji 115. rocznicy Harley-Davidson.
  • Łączna liczba uczestników przekroczyła sto tysięcy. Dokładna liczba wynosiła 110 354 (stan na dzień 8 lipca 2018 r. o godzinie 14.00).
  • Goście przybyli z 77 krajów.
  • Ponad 14 tysięcy kilometrów – odległość jaką miał (ma – jest w drodze powrotnej) uczestnik imprezy, który przyjechał swoim motocyklem Harley-Davidson aż z Chin.
  • Najstarszym eksponatem na terenie wystawy był motocykl H-D F 1000 z 1914 roku.
  • Najstarszym uczestnikiem był 83-letni Włoch, który przyjechał na swoim motocyklu Harley-Davidson z Rzymu.

Harley-Davidson nie podnosi cen motocykli!

Podczas imprezy rocznicowej Marcin Posłuszny (Harley-Davidson  District Manager na Polskę) poinformował o polityce cenowej Harley-Davidson w związku z wprowadzonymi w UE cłami na produkty firmy.– Jak mocno wojna celna pomiędzy USA a EU wpłynie na biznes Harley-Davidson w Polsce?

– Marcin Posłuszny – Harley-Davidson w 100% popiera wolność wyboru i wolny handel. Nie chcemy komentować politycznych decyzji jednego czy drugiego rządu rzecz jasna, ale oczywiście w początkowym okresie mieliśmy duże obawy, iż wprowadzenie dodatkowych ceł na nasze motocykle wpłynie bardzo negatywnie na sprzedaż motocykli Harley-Davidson w Polsce. Cały czas jednak wsłuchiwaliśmy się w doniesienia mediów licząc na – mimo wszystko – pozytywne zakończenie sprawy lub przynajmniej spore jej odwleczenie się w czasie. Żaden z pożądanych przez nas scenariuszy się jednak nie ziścił.

– No właśnie, UE nałożyła cła na szereg produktów z USA, w tym na motocykle o pojemności pow. 500ccm. W przypadku Harley-Davidson to oznacza, że chodzi o wszystkie produkowane przez Was motocykle.

– Marcin Posłuszny – Dokładnie tak. Niestety to prawda.

 – O ile zatem wzrosną ceny Waszych produktów i czy nie oznacza to – jak Pan wcześniej wspominał – bardzo negatywnego wpływu na ich sprzedaż w Polsce?

– Marcin Posłuszny – Polski konsument jest wciąż bardzo wrażliwy cenowo, a każda zmiana cen – szczególnie w segmencie naszych najtańszych motocykli /Street oraz Sportster/, których poziom cenowy to 30-50 tys. złotych ma momentalny wpływ na wyniki sprzedaży. Mamy jednak bardzo dobrą wiadomość dla polskich klientów, cła nie wpłyną na poziom cen motocykli Harley-Davidson w Polsce.

– To znakomita informacja! Ale jak do tego doszło. Cła zostały przecież wprowadzone.

– Marcin Posłuszny – Dokładnie. Mimo wprowadzenia przez EU ceł na amerykańskie motocykle, ceny motocykli Harley-Davidson nie wzrosną. Albo inaczej, wprowadzenie ceł nie będzie miało wpływu na wysokość cen.

Obliczyliśmy, iż uwzględnienie ceł w cenie motocykli oznaczałoby zbyt wysoki dodatkowy koszt dla sieci dealerskiej – oraz dla klienta oczywiście – aby utrzymać sprzedaż na obecnym poziomie.

Podjęliśmy decyzję, że są to koszty, które z naszej perspektywy są możliwe do poniesienia, aby tylko móc spełniać marzenia naszych klientów o osobistej wolności, jaką daje jazda i możliwością kupowania nowych motocykli Harley-Davidson.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły