Dani Pedrosa kończy karierę, zostanie legendą MotoGP

- Mick

Podczas specjalnej konferencji prasowej przed Grand Prix Niemiec na torze Sachsenring, Hiszpan Dani Pedrosa ogłosił zakończenie swojej wyścigowej kariery po sezonie 2018.

32-latek od 2006 roku ściga się w MotoGP barwach fabrycznej ekipy Repsol Honda. W tym czasie wygrał 31 wyścigów, 112 razy stawał na podium, trzy razy zdobywał tytuł wicemistrza i trzy razy drugiego wicemistrza świata. Wcześniej zdobył także trzy tytuły mistrzowskie w klasach 125 i 250.

Specjalną konferencję prasową Pedrosa zwołał już miesiąc temu, podczas Grand Prix Katalonii. Podobno swoją decyzję chciał ogłosić już wówczas, ale na horyzoncie pojawiła się opcja startu prywatną Yamahą w barwach Petronasa i toru Sepang. Hiszpan długo się zastanawiał, ale ostatecznie postanowił zejść z wyścigowej sceny.

„To była piękna kariera – Dani powiedział dziś ze łzami w oczach. – Nie spodziewałem się, że osiągnę aż tyle. To była trudna decyzja. Długo o tym myślałem. Kocham ten sport, ale moje uczucia nie są już tak intensywne i mam teraz w życiu inne priorytety. Skłaniałem się ku tej decyzji już od dłuższego czasu.”

Szef organizującej MotoGP firmy Dorna, Carmelo Ezpeleta, zapowiedział, że podczas kończącego sezon i jego karierę Grand Prix Walencji Pedrosa trafi do galerii „Legend MotoGP”. Nie będzie pierwszym zawodnikiem, który dostąpi tego zaszczytu, choć nigdy nie wywalczył tytułu w królewskiej klasie. Na początku roku podobnego zaszczytu dostąpił Amerykanin Randy Mamola, jeden z najbardziej widowiskowo jeżdżących zawodników w historii.

Ezpeleta był jednym z wielu oficjeli, którzy stawili się na konferencji Pedrosy. Innymi byli m.in. szef stowarzyszenia zespołów IRTA i ekipy Monster Yamaha Tech 3 Herve Poncharal, były wieloletni szef mechaników, obecnie szef techniczny KTM-a Mike Leitner oraz były kolega z zespołu z klasy 125, Joan Olive.

„Chciałbym zostać w tym sporcie, bo spędziłem w tym padoku 15 lat i mam sporą wiedzę, ale zobaczymy co się wydarzy” – zakończył Pedrosa, którego kariera upłynęła nie tylko pod znakiem zwycięstw, ale także licznych kontuzji.

Przed Danim jeszcze 11 wyścigów. Najbliższy z nich już w ten weekend. Zmagania o Grand Prix Niemiec ruszą w niedzielę o godzinie 14. Na torze Sachsenring od początku swojej kariery w królewskiej klasie niepokonany jest zespołowy kolega Pedrosy z ekipy Repsol Honda, Marc Marquez.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl