Odroczenie kredytów i leasingów jest ściemą – banki doliczają ogromne kwoty.

- MotoRmania

Masz kredyt w banku lub leasing i zastanawiasz się nad odroczeniem spłat na 3 lub 6 miesięcy? Sprawdź koszty tej usługi zanim podejmiesz decyzję- tak naprawdę to nie jest pomoc tylko zmiana warunków umowy, za którą słono zapłacisz.

Na podstawie informacji jakie zasięgnęliśmy w sprawie warunków odroczenia spłat leasingowych na pojazdy czy raty kredytów ( wiele osób na zakup motocykla lub samochodu wolało zaciągnąć kredyt gotówkowy, aby mieć swobodę przy ewentualnej sprzedaży) okazuje się, że banki udostępniają kredytobiorcy wniosek do wypełnienia – z informacją o tym, że czas rozpatrzenia ( co oczywiste) może się wydłużyć. To normalne i w obecnej sytuacji należy to zrozumieć. Natomiast niepokojące jest to, że w sytuacji oczywistego globalnego kryzysu bank nie udziela nam takiej  „pomocy” ( dlaczego w cudzysłowiu, o tym zaraz) w uproszczony i szybki sposób – rozpatrzenie wniosku oznacza, że bank będzie oceniał naszą historię spłaty, nowe warunki i będzie wybierać komu przesunie spłatę, a komu nie. W szczególności dotyczy to wniosków leasningowych – poniżej wniosek Alior Leasing w którym należy wytłumaczyć strukturę przychodów, podział na krajowe i zagraniczne.

Zrzut ekranu 2020-03-30 o 10.36.12

 

Po co te dodatkowe informacje dotyczące kredytobiorców/ leasingobiorców? Wygląda na to, że banki nie udzielają nam wcale pomocy, tylko rozpatrują naszą zdolność do udźwignięcia dodatkowych obciążeń, ponieważ zmiana warunków będzie się wiązać ze znacznym podwyższeniem kwoty należnej bankowi. Innym słowy to nie jest pomoc, ale oferta wydłużenia czasu spłaty za drastyczne zwiększenie kwoty, którą będziemy musieli zwrócić.

Przygotowaliśmy dla was przykładowe zestawienie kosztów odroczenia spłat kredytu w banku ING.

Założenia:

całkowity kredyt to około 120 tys zł., oprocentowanie zmienne, oryginalny  okres spłaty 8 lat, raty odsetkowe poniżej 800 zł.

Opcja 1- odroczenie na 6 miesięcy:

1.ze spłatą rat odsetkowych

  • koszt kredytu rośnie o około 5 tys złotych,  a okres spłaty wydłuża się o 6 miesięcy ( zapłacimy, aż 5 tys. więcej!!) 

2. bez spłaty rat odsetkowo-kapitałowych

  • koszt kredytu rośnie o około 8 tys złotych a okres spłaty wydłuża się aż o 11 miesięcy ( tutaj zapłacimy, aż 8 tys. więcej!!!). 

Opcja 2- odroczenie na 3 miesiące:

1. ze spłatą rat odsetkowych

  • koszt kredytu rośnie lekko ponad 2 tys złotych a okres spłaty wydłuża się o 3 miesiące

2. bez spłaty rat odsetkowo-kapitałowych

  • koszt kredytu rośnie o prawie 4 tys złotych a okres spłaty wydłuża się o 5 miesięcy

 

No dobrze, ktoś powie – banki nie są instytucją charytatywną. Jednak jest ogromny problem etyczny nie tylko braku pomocy, ale wręcz zarabiania na globalnym nieszczęściu, które dotknie tak wielu z nas.  To tak jakby hotele powiedziały klientom, zapłaciłeś za rezerwację i nie możesz przyjechać? Twój problem – jak chcesz ją przenieść do dopłać. Ale hotele tak nie robią – dają możliwość przeniesienia rezerwacji bezpłatnie. Ponoszą straty. Linie lotnicze zachowują się analogicznie= ponoszą straty. Niedługo te straty dotkną każdego z nas, obojętnie jak duży czy mały jest biznes, którego jesteśmy częścią. Dlatego, zachowanie banków, które w rzeczywistości zostało zamienione na okazję podwyższenia swoich zarobków na istniejących już umowach wydaje się bulwersujące.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl