Obowiązkowe badania lekarskie dla seniorów? Czy starsze osoby to zagrożenie na drodze?

- MotoRmania

Być może słyszeliście ostatnio o wypadku, który spowodował 100-latek. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do kolizji z innym autem.

W takich przypadkach nasuwa się pytanie czy kierowcy w tym wieku nie powinni być poddawani regularnym badaniom.

Zakaz jazdy mógłby spowodować wykluczenie sporej grupy seniorów ze społeczeństwa kierowców, ale stąd właśnie pytanie: czy sądzicie, że poprawa bezpieczeństwa byłaby znacząca?

Jak się okazuje badania psychotechniczne, zalecane w takich przypadkach, nie są normą. Kierowca senior prawdopodobnie był poddany standardowym  badaniom lekarskim kilkadziesiąt lat temu, a od tego czasu wiele mogło się zmienić.

Badania psychotechniczne składają się z:

  1. Testów pisemnych, które sprawdzają osobowość.
  2. Testy aparaturowe, badające szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, odporność na zmęczenie, adaptację wzroku do ciemności.
  3. Wywiad psychologiczny z osobą badaną

Badania są obowiązkowe między innymi dla: kierowców pojazdów służbowych, dostawców, kurierów, kierowców autobusów, ciężarówek, ale w tej grupie w zasadzie nie ma seniorów.

Myślicie, że powinna być granica wieku, po przekroczeniu której kierowcy powinni być badani regularnie?

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl