Obowiązkowe badania lekarskie dla seniorów? Czy starsze osoby to zagrożenie na drodze?
MotoRmania
17 września 2020

Być może słyszeliście ostatnio o wypadku, który spowodował 100-latek. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do kolizji z innym autem.

W takich przypadkach nasuwa się pytanie czy kierowcy w tym wieku nie powinni być poddawani regularnym badaniom.

Zakaz jazdy mógłby spowodować wykluczenie sporej grupy seniorów ze społeczeństwa kierowców, ale stąd właśnie pytanie: czy sądzicie, że poprawa bezpieczeństwa byłaby znacząca?

Jak się okazuje badania psychotechniczne, zalecane w takich przypadkach, nie są normą. Kierowca senior prawdopodobnie był poddany standardowym  badaniom lekarskim kilkadziesiąt lat temu, a od tego czasu wiele mogło się zmienić.

Badania psychotechniczne składają się z:

  1. Testów pisemnych, które sprawdzają osobowość.
  2. Testy aparaturowe, badające szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, odporność na zmęczenie, adaptację wzroku do ciemności.
  3. Wywiad psychologiczny z osobą badaną

Badania są obowiązkowe między innymi dla: kierowców pojazdów służbowych, dostawców, kurierów, kierowców autobusów, ciężarówek, ale w tej grupie w zasadzie nie ma seniorów.

Myślicie, że powinna być granica wieku, po przekroczeniu której kierowcy powinni być badani regularnie?

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły