Rękawice RST TracTech Evo R oraz buty RST Pro Series: testujemy!

- Piotr Jędrzejak

Pasio wziął na warsztat jedne z lepszych butów i rękawic od RST. W rękawicach zaliczył dwie gleby, a buty katował na torach, na pitbikach i flat-tracku. Krótko mówiąc ciuchy nie mają z nim łatwego życia. Przeczytajcie test i zobaczcie zdjęcia!

Rękawice RST TracTech Evo R

Każdy z Nas niejednokrotnie borykał się z doborem właściwych rękawic. Długie czy krótkie? Skórzane czy tekstylne? Oczywiście w pierwszej kolejności musimy przeanalizować dokładne ich przeznaczenie, a następnie dokonywać wyboru.

Rekawice i buty na GSX-R1000 2017 (5)

Dzisiaj przedstawiamy Wam topowy model sportowy od RST. TracTech Evo R został wykonany z kangurzej skóry. To rzadkość jeśli chodzi o rękawice. Dodatkowo dla wygody użytkownika wszystkie szwy zostały wyprowadzone na zewnątrz. Co oznacza to w praktyce? Dzięki zastosowaniu takiego rodzaju skóry, rękawice od samego początku perfekcyjnie dopasowują się do Waszych dłoni. Z autopsji wiem jak ciężko jest na początku dobrać właściwy rozmiar. Często w rękawicach wykonanych ze skóry bydlęcej kupujemy rozmiar, który wydaje się być odpowiedni. Jednak po kilku jazdach rękawice zwyczajnie namakają i rozciągają się w każdym możliwym kierunku, przez co wydają się za duże. Wiszą nam na dłoniach i utrudniają kontrolę nad motocyklem. W przypadku Evo R jesteście w stanie dobrać idealnie dopasowany rozmiar. Nie będziecie musieli walczyć z ich rozbijaniem. Od pierwszych kilometrów jesteście w stanie dokładnie wyczuć co znajduje się pod Waszymi palcami i jak się z tym obchodzić. Nawet chirurg mógłby przeprowadzać w nich najbardziej skomplikowane operacje.

Rekawice RST TracTech Evo Race (3)

Skoro, skóra jest na tyle miękka, zapewne zastanawiacie się jak jest z wytrzymałością i bezpieczeństwem. Rękawice RST zostały wyposażone w kevlarowe wstawki na palcach oraz kłykciach. Dodatkowo na kciuku znajdziecie miękką poduszkę, a po wewnętrznej stronie rękawicy aramidowe wstawki oraz zgrubienia z materiału antypoślizgowego. Zaliczyłem już dziesiątki upadków i zniszczyłem nie jedną parę rękawic. W Evo R udało mi się złapać tylko dwie gleby. W zasadzie „tylko i aż”. Zdarzało się, że kosmicznie drogie rękawice ze skóry bydlęcej po jednym wypadku były do wyrzucenia. W przypadku RST możecie zaobserwować, że odpadło jedynie aramidowe wzmocnienie, jednak rękawica nie przedarła się na wylot, ratując moją dłoń. Uważam, że szwy mogłyby być wykonane w lepszej jakości. Aramidowa wstawka praktycznie nie miała szansy sprawdzić się w boju. Szwy przetarły się błyskawicznie pozostawiając ją praktycznie w nienaruszonym stanie gdzieś na poboczu toru.

Rekawice RST TracTech Evo Race (1a)

Czy poleciłbym RST TracTech Evo R do jazdy ulicznej i torowej? Z pewnością tak. Za cenę rzędu 500-600zł nie jesteście w stanie znaleźć innego odpowiednika. Jeździłem w wielu innych rękawicach, 2- i 3-krotnie droższych i w zasadzie pod żadnym względem nie wypadały lepiej. Evo R to wygodna rękawica, zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa przy stosunkowo niskiej cenie.

Rekawice RST TracTech Evo Race (2)

Buty RST Pro Series

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Jest najważniejsze, ale czy tylko ono? Nie możemy przecież obłożyć naszej stopy kilogramami gumy oraz plastiku, które utrudniają nam ruch i czucie. Nie jest łatwo dopasować odpowiednie obuwie do swojej stopy. Znaleźć takie, które będzie wygodne, nie będzie skrzypieć podczas chodzenia, a to wszystko okraszone będzie przystępną ceną oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Buty RST Pro Series (9)

Jedną z propozycji są buty RST Pro Series. Model stworzony z myślą, o zawodnikach wyścigów motocyklowych. Osobach, które cenią sobie w butach wszystkie cechy wspomniane przeze mnie powyżej. No może oprócz ceny.

Buty RST Pro Series (5)

Cholewa buta została wykonana ze skóry bydlęcej. Jak każdy sportowy but posiada dodatkowe wzmocnienia na palcach w miejscu, które spotyka się z dźwignią zmiany biegów. Tylna część buta jest dosyć sztywna. Zastosowano tutaj jeden długi ochraniacz ciągnący się od podeszwy, aż do samej góry buta. Oczywiście został on „złamany” na przegubie w miejscu kostki. Dzięki, takiemu rozwiązaniu but jest sztywny i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, nie ograniczając przy tym Waszych ruchów. Kolejnym ważnym elementem jest podeszwa. W celu jej usztywnienia zastosowano kawałek metalu. Ma to chronić przed zniekształceniem się podeszwy podczas wypadku i ewentualnemu zmiażdżeniu Waszej stopy. Niestety kilka pierwszych występów w tych butach nie należy do najprzyjemniejszych. Skorupa łącznie z podeszwą są twarde i niewygodne. Zderzycie się z brakiem czucia tego co właśnie będą starały się zrobić Wasze stopy na motocyklu. Jednak już po kilku godzinach spędzonych na Waszych nogach materiały zaczynają pracować, a but dopasowuje się do Waszej stopy. Podeszwa staje się miększa dzięki czemu dokładnie czujecie podnóżki. Co więcej guma zastosowana na podeszwie ma bardzo dobrą przyczepność i nie zsuwa się ze podnóżków motocyklowych.

Buty RST Pro Series (1)

Jedyną i zarazem dużą wadą jaką znalazłem w tych butach są slidery. Wyglądają jakby ktoś o nich zapomniał i dopiero na dzień przed produkcją postanowił je dołożyć. Wystają mocno poza obrys buta, a co za tym idzie przycierają przy każdym większym złożeniu. Po dłuższym czasie staje się to irytujące.

Ciekawym elementem jest sposób zapinania buta. Znajdziecie tutaj jedynie suwak i mocnego rzepa. Najczęściej do czynienia mamy z klamrami, linkami itp. Tutaj nie znajdziecie nic z tych rzeczy, a co najciekawsze to naprawdę się sprawdza. Rzep nigdy się nie rozpiął, a zamek nadal działa bez większego bólu.

Buty RST Pro Series (3)

Jeździłem w tych butach niemal w każdych warunkach. Dostały ode mnie solidne lanie. Flat-track, pit-bike’i oraz jazda na torze nie są lekkim sprawdzianem. Buty nadal są w świetnym stanie. Oczywiście trochę się poobdzierały oraz zakurzyły, ale główna konstrukcja buta pozostała w pierwotnym stanie. Zgubiłem jedynie nieszczęsne slidery. Za cenę 999zł buty RST Pro Series są zdecydowanie dobrym wyborem, dla każdego kto szuka sportowego obuwia w przystępnej cenie.

Buty RST Pro Series (2)

Gdzie kupić buty i rękawice: Dobre Sklepy Motocyklowe

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl