Testy podrabianych kasków motocyklowych – pękają na sam widok asfaltu

- Piotr Jędrzejak

Podejrzanie tanie, ale całkiem nieźle wyglądające kaski motocyklowe są niezwykle łatwe do znalezienia i kupienia w internecie. Podobny kask zauważył na służbie jeden z brytyjskich policjantów na motocyklach, wtedy też tematem zainteresował się brytyjski portal i kanał ITV News.

Redakcja ITV News wyposażyła się w dwa kaski wiernie udające produkty uznanych marek AGV oraz Arai. Ze swoim nowym zakupem redakcja udała się do British Standards Institution – najstarszej na świecie jednostki zajmująca się tworzeniem norm. BSI przeprowadziła laboratoryjny test porównawczy kasku podrobionego wraz z oryginalnym. Test polegał na symulacji uderzenia przy (niedużej przecież) prędkości 50 km/h. Wyniki nie są zaskakujące, a jednak ogląda się je z wyrazem horroru na twarzy.

Obie podróbki AGV oraz Arai nie przeszły żadnego z czterech testów, podczas gdy oryginały poradziły sobie bezbłędnie. Kaski podrobione pękały jak koszula na kulturyście, odpadały z nich elementy konstrukcyjne oraz nie oferowały wymaganego poziomu bezpieczeństwa.

Pełny reportaż można przeczytać na stronie ITV News, a na YouTubie obejrzycie to, co najważniejsze:

ITV News wraz z British Standards Institution proponują kilka porad, którymi warto kierować się przed zakupem kasku:

– Numer E – powinien znajdować się na metce wewnątrz kasku. Jeżeli go nie ma, nie kupuj.
– Kask kupuj w sklepie o dobrej opinii.
– Jeżeli masz taką możliwość, sprawdź kask osobiście – zweryfikuj jego jakość i odpowiednie oznaczenia.
– Dobry kask kosztuje – jeżeli wygląda tanio, a cena jest znacznie niższa, niż powinna, masz prawdopodobnie do czynienia z podróbką.

Posiadacie własne doświadczenia z kaskami podrobionymi lub o najgorszej jakości? Podzielcie się w komentarzach.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl