IV runda AMA Supercrossu – Bolesne Oakland
Eliasz Davidson
28 stycznia 2013

Kolejna runda, kolejne emocje i kolejne ostre gleby, czyli  IV eliminacja Monster Energy AMA Supercross już za nami.

Z Anaheim 2, które gościło 3 rundę zawodów w hali, seria najbardziej widowiskowych zmagań offroadowych przeniosła się na O.co Coliseum. Na rodzimym stadionie Oakland Raiders miało miejsce kolejne niesamowite show z udziałem najlepszych zawodników w swoim fachu. Jeźdźcy Monster Energy AMA Supercrossu walczą do samego końca i nie odpuszczają nawet na moment. Prawie zawsze jadą na granicy swoich umiejętności i nierzadko ją przekraczając zaliczają potężne upadki. Tak było i tym razem…

Zobacz też: Niesamowite dziewczyny Monster Energy w Anaheim II!

250 SX Zachód

Po 3 zwycięstwach z rzędu do tej pory Eli Tomac coraz pewniej mógł się czuć na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. W tym roku jeszcze nikt nie był w stanie go pokonać w finale. Apetyt na wygraną w Oakland mieli także Ken Roczen n i Cole Seely.

http://youtu.be/ek6eIV383XE

Start głównego wyścigu w tej klasie należał do Joeya Savatgy dosiadającego motocykl KTM. Jednak jeszcze na pierwszym okrążeniu prowadzenie odebrał mu Cole Seely, naciskany przez Kena Roczena. To zdecydowanie nie był wieczór Eli Tomaca, który po słabym starcie próbował odrabiać straty. Na drugim okrążeniu zahaczył blok ogradzający trasę i przewrócił się tracąc kilka pozycji. W tym czasie jadący na pierwszym miejscu Seely zaczął uciekać rywalom i budować sobie małą przewagę. Na 5 okrążeniu podczas ostrej pogoni Tomac znowu się przewrócił! Tym razem, po upadku na whoopsach nie był w stanie kontynuować wyścigu. Ken Roczen na 11 okrążeniu dopadł prowadzącego Cole’a i szybko go wyprzedził. Roczen dowiózł pierwsze miejsce do mety, wygrał swój trzeci finał w karierze i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Walka o tytuł teraz stanie się jeszcze ciekawsza. Eli Tomac będzie próbował odzyskać czerwoną tablicę, jednak będzie to bardzo ciężkie zadanie. Do końca zostały już tylko 4 rundy.

Wyniki Oakland:

1. Ken Roczen
2. Cole Seely
3. Jason Anderson
4. Martin Davalos
5. Malcolm Stewart
6. Joey Savatgy
7. Kyle Cunningham
8. Austin Politelli
9. Christian Craig
10. Zach Osborne

Klasyfikacja generalna 250 SX Zachód:

1. Ken Roczen – 91 punktów
2. Cole Seely – 80
3. Eli Tomac – 76
4. Zach Osborne – 58
5. Jason Anderson – 52

Klasa 450 SX

Niewątpliwie najszybszym zawodnikiem w tym roku jest Ryan Villopoto, który ostatnio w pięknym stylu wygrał w Anaheim 2.  Jeżeli Ryan się nie przewróci, zwycięstwo może być mu nie do odebrania.

http://youtu.be/4CTcEDM9D-o

Po starcie na whoopsach swojej maszyny nie utrzymał Chad Reed, który przewrócił i zatrzymał kilku rywali. Wśród nich byli Josh Grant i James Stewart, dla którego to niestety koniec wyścigu. W tym samym momencie bolesny upadek zaliczył również Justin Barcia. Bam Bam podobnie jak Bubba dalej już nie pojechał. Na prowadzeniu w pięknym stylu jechał Villopoto, szybko budując sobie bezpieczną przewagę nad resztą stawki. Po kilku okrążeniach na drugie miejsce awansował Davi Millspaps spychając na trzecią pozycję Justina Braytona. Na siódmej pozycji jechał Ryan Dungey, który postanowił wykorzystać swoją szansę. Na 16 okrążeniu awansował na 3 miejsce i nie oddał już go do mety. Trey Canard zdołał jeszcze awansować na 4 pozycję. Taka kolejność utrzymała się już do samej mety. Ryan Villopoto będzie teraz próbował odebrać tablicę lidera Millsapsowi i dążyć do zdobycia trzeciego z rzędu Mistrzowskiego tytułu.

Wyniki Oakland:

1. Ryan Villopoto
2. Davi Millsaps
3. Ryan Dungey
4. Trey Canard
5. Mike Alessi
6. Andrew Short
7. Matt Goerke
8. Broc Tickle
9. Vince Friese
10. Justin Brayton

Klasyfikacja generalna 450 SX :

1. Davi Millsaps – 85 punktów
2. Trey Canard – 78
3. Ryan Villopoto – 77
4. Ryan Dungey – 68
5. Chad Reed – 65

Teraz zawodnicy wracają do Anaheim, aby po raz trzeci w tym sezonie walczyć o punkty na stadionie Aniołów z Los Angeles. Ciekawe, kto tym razem będzie triumfował?

 

Eliasz Davidson
Redaktor naczelny

Redaktor Offroad. Eliasz ma KTMa, kocha KTMy i wszystko to, co się z nimi wiąże. Jego pokój jest pomarańczowy, tak samo jak bokserki. Poza tym, uwielbia motocross -  w błocie objedzie nas wszystkich. Dwa razy. Masz sprawę? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły