Video: Ostra walka podczas I rundy Mistrzostw Świata Enduro

- Eliasz Davidson

Podczas nieprzewidywalnego Grand Prix Chile, Antoine Meo nie miał sobie równych.

Podczas I w tym roku przystanku Mistrzostw Świata w Rajdach Enduro emocji nie brakowało. Wszyscy zawodnicy meo
byli bojowo nastawieni do walki i za wszelką cenę chcieli udowodnić, że są gotowi do walki o najwyższe laury w tym sezonie. W Chile zawsze jest gorąco, duszno i ślisko, a nad trasą unoszą się kłęby kurzu. Tak też było ostatnio, ale tylko w sobotę, bo obfita ulewa przed niedzielnymi zmaganiami porządnie nawodniła trasę. Było tak mokro, że organizatorzy postanowili skrócić trasę, aby lepiej obstawić niebezpieczne miejsca.

Zmieniające się jak w kalejdoskopie warunki nie przeszkadzały powracającemu po kontuzji nadgarstka Antoine Meo, który nie tylko pewnie triumfował podczas obu dni w klasie E2, ale również nie miał sobie równych w ogólnej klasyfikacji. Francuz dosiadający KTM EXC 350 już przed zawodami zapowiadał, że w tym roku ma zamiar pójść na całość i jak widać, póki co dotrzymuje swojego słowa.

W najmniejszej klasie E1 prowadzenie w generalce objął kolega z zespołu Meo Christophe Nambotin. Jeżdżący na KTM EXC-F 250 „Nambo” pierwszego dnia był nambonajlepszy na „małym motorze”, a w niedzielę musiał uznać wyższość Eero Remesa na TM. To jednak wystarczyło, aby to Francuz objął pozycję lidera.

Wśród kierowców na najmocniejszych maszynach najlepszy okazał się Matt Seistola pochodzący z Finlandii. Dla zawodnika Sherco był to pierwszy triumf w klasie E3, ale jeżeli zdoła utrzymać swoją świetną formą to z pewnością nie ostatni. Spore problemy miał broniący tytułu Matthew Phillips, który był „dopiero” czwarty.

Zobaczcie sami, jak wyglądały zmagania i walka z czasem w Chile. Zdecydowanie chcielibyśmy tam pojeździć! A wy?

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl