Piękna przełęcz, trudna ścieżka i błąd zakończony 20-metrowym upadkiem ze skał

- Piotr Jędrzejak

Rick mógł zginąć na miejscu, ale miał ogromne szczęście – nic mu się nie stało, a 15 minut później był z powrotem na szlaku. 

Przełęcz Schofield w Górach Skalistych w Kolorado jest popularnym i przepięknym miejscem turystycznym – zarówno wśród turystów pieszych, jak i zmotoryzowanych offroadowców. Przełęcz jest jednak przy okazji niebezpieczna, zginęło tam już kilkanaście osób.

Rick Hogge wybrał się na zorganizowany wypad motocyklowy, do pokonania była także przełęcz. Niestety Rick nie ma największych umiejętności w jeździe offroadowej. Wszystko widzimy z kamery na jago kasku. Pierwsze 5 minut filmu to zjazd w dół – przepiękne miejsce, prawda? Zwróćcie uwagę na moment 2:45, gdy Rick popełnia niegroźny błąd podparcia się na nierównych skałach. Rick celowo nie pociął filmu – dzięki temu można zauważyć jego lęk i niepewność (od momentu 3:30), szczególnie po zawrotce na dole, gdy trzeba było wrócić ścieżką pod górę.

Niecierpliwi mogą zacząć oglądać od 5:00, gdy Rick zaczyna podjeżdżać. Moment kulminacyjny jest dosłownie chwilę później, na wspomnianych nierównych skałach. Trzymajcie się fotela.

Pokonały go nierówne skały. Rick chciał zmienić linię przejazdu, ale podcięło mu przednie koło, a nagły skręt kierownicy spowodował niekontrolowane odkręcenie gazu. Rick miał ogromne szczęście. W pierwszej części 20-metrowego upadku zsuwał się po stosunkowo równych skałach, a w drugiej części już leciał, aby „miękko” wylądować w wodzie. Tam też była panika i groźba utonięcia, ale udało mu się złapać skał na brzegu. Złapanie oddechu i „zebranie się do kupy” zabrało Rickowi kolejne kilka minut.

Ratunek przyszedł natychmiastowo dzięki temu, że Rick jechał z liczną ekipą. Po 15 minutach od upadku, był z powrotem na ścieżce, bez najmniejszych uszczerbków na zdrowiu.

Jego motocykl nie miał już tak łatwo – trzeba było go zrzucić po kolejnych dwóch wodospadach, aby niżej wyciągnąć go za pomocą samochodu terenowego. Akcję wyciągania można obejrzeć na YT: pierwsza oraz druga część.

Coś nam się wydaje, że przed kolejnym wypadek w góry, Rick podszkoli w bezpieczniejszych warunkach.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl