Piękna przełęcz, trudna ścieżka i błąd zakończony 20-metrowym upadkiem ze skał
Piotr Jędrzejak
16 września 2019

Rick mógł zginąć na miejscu, ale miał ogromne szczęście – nic mu się nie stało, a 15 minut później był z powrotem na szlaku. 

Przełęcz Schofield w Górach Skalistych w Kolorado jest popularnym i przepięknym miejscem turystycznym – zarówno wśród turystów pieszych, jak i zmotoryzowanych offroadowców. Przełęcz jest jednak przy okazji niebezpieczna, zginęło tam już kilkanaście osób.

Rick Hogge wybrał się na zorganizowany wypad motocyklowy, do pokonania była także przełęcz. Niestety Rick nie ma największych umiejętności w jeździe offroadowej. Wszystko widzimy z kamery na jago kasku. Pierwsze 5 minut filmu to zjazd w dół – przepiękne miejsce, prawda? Zwróćcie uwagę na moment 2:45, gdy Rick popełnia niegroźny błąd podparcia się na nierównych skałach. Rick celowo nie pociął filmu – dzięki temu można zauważyć jego lęk i niepewność (od momentu 3:30), szczególnie po zawrotce na dole, gdy trzeba było wrócić ścieżką pod górę.

Niecierpliwi mogą zacząć oglądać od 5:00, gdy Rick zaczyna podjeżdżać. Moment kulminacyjny jest dosłownie chwilę później, na wspomnianych nierównych skałach. Trzymajcie się fotela.

Pokonały go nierówne skały. Rick chciał zmienić linię przejazdu, ale podcięło mu przednie koło, a nagły skręt kierownicy spowodował niekontrolowane odkręcenie gazu. Rick miał ogromne szczęście. W pierwszej części 20-metrowego upadku zsuwał się po stosunkowo równych skałach, a w drugiej części już leciał, aby „miękko” wylądować w wodzie. Tam też była panika i groźba utonięcia, ale udało mu się złapać skał na brzegu. Złapanie oddechu i „zebranie się do kupy” zabrało Rickowi kolejne kilka minut.

Ratunek przyszedł natychmiastowo dzięki temu, że Rick jechał z liczną ekipą. Po 15 minutach od upadku, był z powrotem na ścieżce, bez najmniejszych uszczerbków na zdrowiu.

Jego motocykl nie miał już tak łatwo – trzeba było go zrzucić po kolejnych dwóch wodospadach, aby niżej wyciągnąć go za pomocą samochodu terenowego. Akcję wyciągania można obejrzeć na YT: pierwsza oraz druga część.

Coś nam się wydaje, że przed kolejnym wypadek w góry, Rick podszkoli w bezpieczniejszych warunkach.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły