Błażusiak Mistrzem Świata SuperEnduro 2013 już 4 raz z rzędu! Szymkowski Wicemistrzem Juniorów!
Piotr Jędrzejak
11 marca 2013

Polacy wspaniale kończą sezon Mistrzostw Świata SuperEnduro!

Trzecie i ostatnie spotkanie z serii SuperEnduro odbyło się w Paryżu, w  Parc des Expositions. Show rozpoczęło się od pokazu stuntu i FMXu, jednak wszyscy czekali na wyścigi klasy Senior. Hala była pełna widzów, show było niesamowite, a emocje sięgały zenitu!

Od pierwszych okrążeń pierwszego startu, Tadek Błażusiak był zdeterminowany aby zgarnąć swój 4. z rzędu tytuł Mistrza Świata. Pomimo świetnego startu Jonnego Walkera, Taddy szybko przejął prowadzenie i dowiózł je do mety, utrzymując za sobą największego rywala, Davida Knighta. Drugi bieg to start w odwróconej kolejności, a więc Tadek był ostatni. Jednak okrążenie po okrążeniu, Polak wyprzedził prawie wszystkich, aż na 4 okrążenia przed metą zameldował się na drugiej lokacie. Postanowił, że nie będzie gonił oddalonego już Daniela Giberta, bezpiecznie dowiezie drugą pozycję i zgarnie 17 punktów potrzebne do zabezpieczenia swojego tytułu.

„To jest niesamowite! Po mojej kontuzji przed GP Polski, miałem tylko 3 miesiące żeby ciężko pracować, cierpieć, ale wrócić na najwyższy poziom i zasłużyć sobie na mój czwarty tytuł mistrzowski!” – mówi na mecie spełniony Błażusiak. „A dzisiaj publiczność była wspaniała, co bardzo mi pomogło w wyścigu!”

Trzeci bieg klasy Senior miał zdecydować o tytule Wicemistrza, o który walczyli David Knight i Jonny Walker. Knight zaliczył dobry start, ale to Tadek jechał pierwszy. Zdeterminowany David poczekał jednak na błąd Polaka i wyprzedził go na głazach, dowożąc pierwsze miejsce do mety. Drugi zameldował się Walker, przed Tadkiem.

Zobacz też: Video z finału SuperEnduro i onboard Tadka Błażusiaka!

Błażusiak to jednak nie jedyny Polak, za którego trzymaliśmy kciuki. We Francji, w klasie Juniorów startował też Paweł Szymkowski! Mimo, że liderem generalki był Danny McCanney, to w pierwszym wyścigu musiał zadowolić się trzecim miejscem. Nie miał szans z walczącymi o zwycięstwo Giacomo Redondi i Pawłem Szymkowskim. Zwyciężył Włoch, jednak została na niego nałożona kara za błąd na trasie, a więc pierwsze miejsce w pierwszym biegu przypadło Szymkowskiemu! W drugim, odwróconym starcie klasy Junior, to Redondi zgarnął zwycięstwo z McCanneyem na drugim miejscu. Paweł finiszował w czołówce, zgarniając zupełnie wystarczającą liczbę punktów.

W swoje urodziny, z jednym punktem przewagi, Paweł zafundował sobie tytuł Wicemistrza w rozgrywanej po raz pierwszy w historii serii Junior SuperEnduro!

Następny sezon SuperEnduro rozpocznie się 17. listopada spotkaniem w Anglii. Łącznie rozegranych będzie aż sześć rund, a trzecia z nich (14. grudnia) zaplanowana jest w Polsce. Do zobaczenia w Łodzi!

Wyniki klasy Senior:
Finał nr 1:
1.Błażusiak
2.Knight
3.Walker

Finał nr 2:
1.Gibert
2.Błażusiak
3.Gomez

Finał nr 3:
1.Knight
2.Walker
3.Błażusiak

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata SuperEnduro 2013:
1. Taddy Błażusiak (KTM) 162 pkt;
2. David Knight (Honda) 130 pkt;
3. Jonny Walker (KTM) 119 pkt

Klasyfikacja generalna klasy Junior na Mistrzostwach Świata SuperEnduro 2013:
1. Danny McCanney (Gas Gas) 101 pkt;
2. Paweł Szymkowski (KTM) 89 pkt;
3. Giacomo Redondi (KTM) 88 pkt

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły