3 epizod serialu o Erzbergrodeo: Cyril Despres oraz niesamowity Tadek Błażusiak!
Piotr Jędrzejak
14 kwietnia 2014

Zapraszamy na kolejny, trzeci już odcinek z serii 20 na 20, czyli dwudziestu krótkich opowieści z okazji zbliżającej się, dwudziestej edycji legendarnej imprezy Erzberg Rodeo!

W każdym z odcinków poznacie dwie historie. Tym razem pierwsza z nich jest o ikonie Rajdu Dakar, który ostatnio postanowił przesiąść się do samochodu, a zaczynał właśnie na Erzbergu – o Cyrilu Despres! Francuz pojawił się tam w 2001 roku na Hondzie, ukończył na drugiej pozycji i już kilka dni później był zawodnikiem KTMa. Imprezę wygrał dwukrotnie, w 2002 i 2003 roku. Jego starty za każdym razem były niesamowite, ale w końcu popełnił błąd, ominął bramkę i został zdyskwalifikowany. Nie dogadał się z organizatorami i porzucił kopalnię w Eisenerz.

Następnym legendarnym zawodnikiem Erzbergrodeo jest… Tadeusz Błażusiak! Jego historia jest niesamowita – jak to powiedzieli organizatorzy, to bajka, w którą ciężko byłoby uwierzyć. Tadek pojawił się w edycji 2007, a przyjechał z pożyczonym motocyklem. Organizatorzy słyszeli, że miał być dobry, ale nawet nie potrafili wymówić jego nazwiska. Postanowili jednak, że dopuszczą go do startu.

Pierwszą niespodziankę Tadek zgotował na wieczornym wyścigu w stylu EnduroCross. Wystartował tam na trialówce i tak ogarniał, że organizatorzy nie wierzyli w to, co widzieli. Jako, że mieli przed sobą potencjalnego zwycięzcę, na główną imprezę postanowili zorganizować mu motocykl – KTM użyczył motocykl ze swojej floty prasowej. Tadek wystartował więc na motocyklu, którego nie znał i na którym wcześniej nawet nie siedział, a mimo tego na bramkach czasowych pojawiał się pierwszy i to ze sporą przewagą. Wszyscy z dziennikarzy i fotografowie obstawiali, że to jakiś zawodnik, który pomylił trasę i jedzie tędy przez przypadek. Tadek oczywiście wygrał i to właśnie tam rozpoczęła jego wielka kariera, kontrakt z KTMem oraz zainteresowanie globalnych mediów. Aktualnie Tadek już nie startuje w imprezie, ale jest rekordzistą z pięcioma wygranymi z rzędu w latach 2007 – 2011.

Obejrzyjcie reportaż!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły