Nie dbasz o swój łańcuch? To może blokada koła przy 84 km/h?

- Piotr Jędrzejak

Jak mówi stare przysłowie: „nie posmarujesz, nie pojedziesz”. Nie jest pewnie dla Was niespodzianką, że to przesłanie dotyczy również motocykli. Gość o ksywce MrSlowestD16 przekonał się o tym bardzo dobitnie.

Wracał swoją Yamahą R1 z zajęć. Do przejechania miał tylko 3 kilometry, więc postanowił, że nie ma sensu zakładać pełnych ciuchów motocyklowych. Najwyraźniej identyczne podejście miał do łańcucha w swoim motocyklu – po co go smarować, przecież nic się nie stanie… No i się doigrał. Gdzieś w drodze dookoła tylnej zębatki, kilka ogniw zablokowało się w pozycji nie do końca odpowiedniej, tworząc coś w rodzaju zgrubienia. Gdy te ogniwa dojechały do przedniej zębatki, momentalnie połamały osłonę i próbując ją okrążyć, zablokowały się na deklu alternatora. To spowodowało natychmiastowe zatrzymanie silnika, a co gorsze, również tylnego koła, przy prędkości 84 km/h. W takim przypadku wciśnięcie sprzęgła już nic nie da…

Droga była prosta, a prędkość nie zbyt wysoka, więc MrSlowest zatrzymał się względnie bezpiecznie. Jednak jak sam przyznał, miał ogromne szczęście, że nie stało się to na zakręcie… W końcu jechał bez odpowiednich ciuchów.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl