GPS Week Number Rollover – czy twoja nawigacja przestanie działać?
Piotr Jędrzejak
4 kwietnia 2019

System GPS musi co 19 lat zrestartować swój kalendarz, a dokładniej numerację tygodni. Aktualny cykl kończy się 6 kwietnia. W efekcie starsze urządzenia nawigacyjne mogą pokazywać błędną datę lub zupełnie przekłamywać wskazania lokalizacyjne.

Pamiętacie, co się działo, gdy zbliżał się 1 stycznia 2000 roku? Plotka głosiła, że problem nazwany „Y2K Bug”, a związany ze zmianą daty z 1999 na 2000, spowoduje awarię wszystkich komputerów. I co? I nic. Teraz czeka nas coś podobnego, ale mniej inwazyjnego, a problem jest znany od dawna oraz został precyzyjnie nakreślony.

Pamiętacie analogowe liczniki przebiegu w samochodach i motocyklach? Gdy wskazywały 99 999 lub 999 999 km, po następnym kilometrze przekręcały się na zero zero zero… Teraz czeka nas coś podobnego, ale w systemie binarnym.

Problem GPS Week Number Rollover [WNRO] jest globalny, a informuje o nim nawet polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Gdy na przełomie lat ’70 i ’80 powstawał system GPS, technologia nie była tak zaawansowana. Aby ograniczyć zużycie pamięci, twórcy określili, że GPS będzie zapisywał numer tygodnia za pomocą systemu 10-bitowego. To oznacza, że jest w stanie rozróżnić tylko 1024 tygodnie, a następnie (zupełnie jak analogowe liczniki przebiegu) przekręca się na zero. Takie zerowanie występuje co 19 lat. Pierwsza sesja dobiegła do końca 21 sierpnia 1999 roku, a aktualny cykl zakończy się 6. kwietnia.

Co może się stać?

Jeżeli posiadasz stosunkowo nowoczesne urządzenie GPS, problem powinien cię ominąć. Jeżeli jednak korzystasz z urządzenia GPS wyprodukowanego przed 2010 rokiem, istnieją przynajmniej dwie możliwości.

  • Urządzenie może wskazywać poprawną lokalizację oraz błędną datę, na przykład cofniętą o 1024 tygodnie.
  • Jeżeli jednak do określania lokalizacji urządzenie używa także aktualnego czasu, wszystkie wskazania będą błędne.

„Nanosekunda błędu we wskazaniu czasu może skutkować półmetrowym błędem we wskazaniu pozycji” – informuje amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego.

Jak sobie z tym poradzić?

Garmin informuje na stronie, że był gotowy na WNRO od dawna i ich urządzenia nie powinny mieć problemu. A nawet jeżeli tak, to błędnie wskażą jedynie datę, a lokalizacja będzie poprawna. TomTom na przykład uruchomił specjalną podstronę, na której można sprawdzić i ewentualnie zaktualizować swoje urządzenie. Jeżeli masz wątpliwości co do swojego urządzenia, skontaktuj się z jego producentem.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły