Kamery stereoskopowe w Gold Wingu: Honda patentuje system radarów

- Piotr Jędrzejak

Dwie kamery zamontowane zostaną w okolicy przednich lamp. Funkcjonowały będą jak „oczy” dla systemów bezpieczeństwa.

Systemy bezpieczeństwa bazujące na radarach funkcjonują w samochodach już od wielu lat. Systemy czujników, kamer i radarów, ostrzegają przed przeszkodami (i w razie czego hamują, wykrywają pieszych, informują o znakach, monitorują martwe pole, zarządzają prędkością tempomatu i tak dalej… Wszystko wskazuje na to, że podobne rozwiązania niedługo na stałe zadomowią się w motocyklach. Podobne systemy testuje i patentuje już kilku producentów (o których wiemy), czyli włoskie Ducati, austriacki KTM, czy amerykański Harley-Davidson, a swój system zaprezentował także niemiecki Continental.

Teraz do tej grupy dołącza Honda. Podobne systemy bezpieczeństwa oczywiście obecne są w samochodach Hondy, a niebawem pojawią się także w motocyklach – zaczynając od dużego, turystycznego, luksusowego Gold Winga. Tak przynajmniej informują wszystkie media. Jednak na rysunkach technicznych widzimy klasyczny widelec przedni, a Gold Wing posiada zupełnie inne zawieszenie. Może to jednak tylko mało istotny szczegół.

Kamery oznaczone zostały jako 37 i 37a.

Kamery oznaczone zostały jako 37 i 37a. Zamontowane są na szynie (38)

Do sieci wypłynął patent, który opisuje system kamer stereoskopowych. Są one zamontowane w przedniej czaszy motocykla. Kamery stereoskopowe funkcjonują podobnie jak ludzkie oczy – dzięki szerokiemu rozstawieniu obiektywów, obraz rejestrowany jest pod delikatnie różnym kątem i opóźnieniem. Dzięki temu mózg, czyli komputer, jest w stanie wygenerować obraz trójwymiarowy, ocenić rozmiar obiektu i odległość od niego.

Nie zostało określone, dokładnie jakie systemy bezpieczeństwa mają się pojawić w motocyklach Hondy. Można jednak spodziewać się pełnego kompletu, od utrzymania pasa jazdy, przez aktywny tempomat, a na wykrywaniu pieszych i przeszkód na poboczu kończąc. Nie wiadomo też, kiedy system zostanie przedstawiony. Skoro jednak patenty wypływają już teraz, to przewidujemy, że prezentacja odbędzie się na wystawach pod koniec tego roku, na przykład w Tokio.

kamery honda goldwing

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl