Vinales wraca na szczyt testów MotoGP w Katarze

- Mick

Maverick Vinales z fabrycznej ekipy Monster Energy Yamaha zakończył trzydniowe testy MotoGP w Katarze z najlepszym czasem. Hiszpan nie był jednak zadowolony…

Trzeci i ostatni dzień jazd upłynął pod znakiem niższych temperatur, silnego wiatru i znacznie mniejszej przyczepności, która sprawiała Vinalesowi spore problemy. Choć uzyskał najlepszy czas, zawodnik Yamahy narzekał na brak przyczepności w pełnym złożeniu, a co z tym idzie, problemy z przyspieszeniem, na które skarżył się także jego zespołowy kolega, Valentino Rossi. Włoch miał dziś co prawda lepszy humor niż w niedzielę, ale zaznaczał jednocześnie, że przed Yamahą nadal sporo pracy.

W poniedziałek warunki mocno dały zresztą zawodnikom do wiwatu. Kilku z nich, z tym Lorenzo i Marquez, zaliczyło wywrotki, a wielu nie było w stanie w pełni zrealizować swojego programu i przejechać symulacji wyścigu lub kwalifikacji. Ostateczny obraz wyciągany na podstawie tabeli wyników może więc być nieco zamazany, ale nastroje w garażach mówią same za siebie.

Mimo wywrotki Marquez był zadowolony z postępów, zarówno jeśli chodzi o ustawienia motocykla, jak i wytrzymałość operowanego zimą barku. Potwierdza to trzeci dziś czas i dobre tempo. Poprawił się także Lorenzo, ale tylko jeśli chodzi o najszybsze kółko. Jego tempo wciąż odstaje nieco od tempa zespołowego kolegi, ale trudno się dziwić. Hiszpan wciąż jest przecież nieco osłabiony po kontuzji, a do tego opuścił trzy dni testowe w Malezji.

Ponownie w Katarze imponował debiutant Fabio Quartararo, który wykręcił drugi czas dnia. Jego tempo na długim przejeździe spadło jednak z 1:55 na 1:56. Francuz radzi sobie podobnie jak jego rodak Johann Zarco rok temu. Dwukrotny mistrz Moto2 był wtedy najszybszy podczas testów i w Katarze zgarnął pole position, ale w wyścigu nie miał tempa aby powalczyć nawet o podium. Tak czy inaczej finisz w okolicach pierwszej piątki byłby dla Quartararo ogromnym sukcesem.

Siódmym czasem zaskoczył – zarówno kibiców jak i samego siebie – Pol Espargaro, podczas gdy poza pierwszą dziesiątką znalazł się tym razem Alex Rins, który zaliczył wywrotkę podczas symulacji przejazdów kwalifikacyjnych. Nie on jeden. Lorenzo i Honda zasugerowali nawet, aby spróbować przesunąć wyścig MotoGP o godzinę do przodu, co pozwoliłoby zawodnikom ścigać się w bezpieczniejszych warunkach, przy wyższej temperaturze i niższej wilgotności. Teraz piłeczka po stronie organizatorów.

Dzisiejsze wyniki nie są do końca miarodajne właśnie z uwagi na nieco nietypowe warunki, ale akurat nam się to podoba. Im trudniej odczytać testowe tempo, tym ciekawszy i bardziej nieprzewidywalny powinien być pierwszy wyścig sezonu!

Wyniki testów w Katarze znajdziecie TUTAJ.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl