Intermot: Yamaha MT-10SP 2017 z aktywnym zawieszeniem
Piotr Jędrzejak
4 października 2016

Flagowy naked dostaje elektroniczne zawieszenie prosto z YZF-R1M.

W czasie prezentacji Yamahy na wystawie Intermot, wszyscy gorąco oczekiwali informacji na temat nowej YZF-R6. W końcu w ostatniej zapowiedzi zostaliśmy poinformowani się, że „więcej 4. października”. Tymczasem rozczarowanie. Na temat R6 zobaczyliśmy wyłącznie jeden, śmiesznie krótki film, który pokazał zupełnie nic. Dowiedzieliśmy się tylko, że więcej w Mediolanie, na targach Eicma, w pierwszym tygodniu listopada.

Ale za to poznaliśmy dopasioną Yamahę MT-10SP. (Do tego pojawiła się nowa wersja MT-09 oraz SCR950, scrambler na bazie Bolta, ale o tym później).

MT-10SP prawdopodobnie zdobędzie tytuł najmocniej rąbniętego motocykla roku 2017. Zwykły MT-10 był dostatecznie pokręcony, a teraz otrzymujemy jej połączenie z topową R1M. Otóż MT-10SP otrzymuje aktywne zawieszenie Öhlins Electronic Racing Suspension (ERS), kolorowy wyświetlacz TFT w HD (Thin Film Transistor) oraz dedykowane barwy srebrno/niebieskie z karbonem, w stylu R1M.

Wersja SP otrzymuje moduł SCU (Suspension Control Unit), który tak jak w R1M analizuje dane z czujników oraz zachowań kierowcy. Następnie kalkuluje co trzeba i w czasie rzeczywistym, nieustannie zmienia poziom siły tłumienia kompresji i odbicia zawieszenia. Wszystko to tym będzie można kontrolować na nowym wyświetlaczu TFT, jak w R1M.

Opisaliśmy to w skrócie, bo przecież już wiecie jak działają te systemy. Coś czujemy, że teraz MT-10SP będzie wymiatał i na ulicach, i na torach.

Modyfikacje nie ominęły także standardowej MT-10 2017. Na rok 2017 ten model otrzymuje quickshifer (jedynie do góry) jako wyposażenie standardowe. Silnik otrzymuje również odświeżone mapowanie.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły