Ducati XDiavel 2016 – emocjonujący cruiser [film, zdjęcia, dane techniczne]
Piotr Jędrzejak
16 listopada 2015

156 KM mocy i ogromne 129 Nm już przy 5000 obr/min. XDiavel jest potężny i elegancki.

Targi Eicma 2016 rozpoczęte! Właściwe targi otwierają się dla widzów dopiero w czwartek 19. listopada i potrwają do niedzieli 22. listopada. Przedstawiciele mediów mogą odwiedzać targi już wtorku 17. listopada, czyli od jutra. Jednak stało się tradycją, że kilku największych producentów motocykli organizuje swoje duże prezentacje dzień wcześniej. Tym razem jest to Ducati, Honda i Yamaha.

Pisząc tego newsa jesteśmy już po prezentacji Ducati. Włosi zapowiedzieli wejście na dwa segmenty rynku, gdzie dotąd ich nie było, a największą nowością był oczywiście szumnie zapowiadany X. Wiemy już oficjalnie, że chodzi o model XDiavel.

Jest to dokładnie ten motocykl, który został przyłapany na zdjęciach szpiegowskich w sierpniu. Ma napęd pasem, wysunięte podnóżki i jak podkreśla Ducati, jest bardzo elegancki.

XDiavel posiada silnik Testastretta DVT o pojemności 1262 ccm. Zmodyfikowano nie tylko wygląd (a wygląda świetnie z poukrywanymi przewodami chłodzenia cieczą), ale przede wszystkim jego zachowanie. Pełny moment obrotowy 128,9 Nm dostępny jest już przy 5000 obr/min, a wykres jest bardzo równy. Moc maksymalna wynosi 156 KM. XDiavel waży 220 kg na sucho (247 kg z płynami), a wśród jego rozbudowanej elektroniki (jak zwykle w Ducati) znalazł się nowy system Ducati Power Launch, czyli system atomowego startu spod świateł. Tylna opona o szerokości 240 mm na pewno pomoże w utrzymaniu trakcji i pogrążeniu każdego przeciwnika.

Za hamowanie odpowiadają radialnie montowane monobloki od Brembo z „zakrętowym” ABSem Bosha, a zawieszenie jest w pełni regulowane. Jak na cruisera z wysuniętymi podnóżkami, XDiavel potrafi nieźle skręcać – maksymalne złożenie wynosi 40° (zwykły Diavel ma 41°). Kierowca musi mieć wygodnie, dlatego podnóżki można zamontować w 4 różnych pozycjach, są 3 kierownice do wyboru oraz 5 różnych kanap. Nie zapomniano też o miejscu pasażera. Tutaj kanapa jest wydłużona, a motocykl seryjnie posiada… oparcie.

Nowy model dostępny jest w dwóch opcjach: XDiavel oraz XDiavel S. Wersja S posiada wypasione felgi, zaciski Brembo M50 (zwykły XDiavel ma Brembo M4-32), dzienne światła LED, moduł Bluetooth, system Infotainment, silnik w metalicznej czerni z maszynowo obrabianymi pokrywami pasków rozrządu, czarne lagi, kanapę premium, maszynowo obrabiane lusterka.

Dane techniczne XDiavel 2016 – kliknij aby otworzyć w nowym oknie

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły