BMW eRR: eksperymentalny elektryczny superbike

- Piotr Jędrzejak

„Co się stanie po połączeniu sportowego motocykla i elektrycznego napędu? Eksperymentalny eRR przenosi temat braku emisji spalin i elektrycznego napędu na nowy, bardziej fascynujący poziom.”

Gdy producenci motocykli chwalą się swoim nowym pomysłem, który jest jeszcze we wczesnych fazach rozwoju, nazywają go zazwyczaj pojazdem koncepcyjnym. W przypadku BMW eRR prace są na tak wczesnym etapie, że Niemcy nazwali ten pojazd „eksperymentalnym”.

Elektryczny BMW eRR (2)

BMW ma już doświadczenie z elektrykami. W produkcji seryjnej są dwa samochody hybrydowe (i3 oraz i8), a BMW Motorrad stworzyło skuter elektryczny C Evolution. Jak przyznaje Stephan Schaller, szef BMW Motorrad, S1000RR to wyśmienity motocykl sportowy, jednak na pierwszych metrach, do około 50-60 km/h, przyspieszenie elektrycznego skutera miażdży spalinowego superbika. Tak powstał pomysł, aby połączyć motocykl sportowy z napędem elektrycznym.

Póki co wiadomo tylko tyle, że eRR powstał we współpracy z Monachijskim Uniwersytetem Technicznym. Nie znamy żadnych innych szczegółów technicznych, ale wiemy z doświadczenia, że BMW pochwali się swoim dziełem dopiero wtedy, gdy będzie ono perfekcyjnie dopracowane.

Elektryczny BMW eRR (3)

Elektryczny BMW eRR (6)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl