2014 Ducati Monster 1200 oraz Monster 1200 S – zdjęcia, video i specyfikacja!
Piotr Jędrzejak
4 listopada 2013

Zaledwie dwie godziny temu, w Mediolanie, na dzień przed prasowym otwarciem targów Eicma w Mediolanie, Ducati zaprezentowało swoje nowości na rok 2014. 

Pierwszą z nich było oficjalne już od pewnego czasu Ducati 1199 Superleggera. O tym motocyklu wszystko już wiecie, ale w ramach ciekawostki wspomnimy, że czas tego motocykla na torze Mugello to 1:54,9. W porównaniu z wynikami prototypowych maszyn MotoGP, Superleggera nie traci wiele… Wow!

Drugą nowością jest wyszpiegowany wielokrotnie, chłodzony cieczą Ducati Monster 1200.

http://www.youtube.com/watch?v=piS_c1ZD2Ak

Nowy Monster 1200 powstał na 21 lat po zaprezentowaniu pierwszego Monstera w historii. Aktualny model łączy tradycję z najnowszymi nowinkami technologicznymi. Wyeksponowana rama, duży zbiornik (17,5 litra) oraz kompaktowa lampa i oprzyrządowanie czynią go klasycznym, ale też agresywnym nakedem.

Napędza go silnik Testastretta 11° DS drugiej generacji o pojemności 1198,4 cm3 oraz z chłodzeniem cieczą. Jednostka została przymocowana do ramy w stylu Panigale, a w modelu Monster 1200 jej osiągi to 135 KM oraz 117,7 Nm. W wersji Monster 1200 S moc wzrosła o 10 KM, a moment obrotowy o 7 Nm. Skrót DS w nazwie silnika to system dwóch świec na cylinder. Pozostałe gadżety na pokładzie to przepustnica Ride-by-Wire, sprzęgło poślizgowe operowane hydraulicznie, układ wydechowy 2-1-2, regulowana wysokość kanapy oraz oczywiście jednostronny wahacz. Wyświetlacz TFT ma kilka bajeranckich trybów przekazywania informacji. Jednym z kamieni milowych Monstera 1200 jest wydłużenie przebiegów pomiędzy dużymi serwisami (ustawianie luzów zaworowych) do aż 30 000 kilometrów.

Zawieszenie w wersji podstawowej to widelec Kayaba o śr. 43 mm z pełną regulacją oraz amortyzator Sachs z regulacją napięcia wstępnego oraz tłumienia odbicia. W wersji S znalazł się zestaw Ohlins z pełną regulacją z przodu (48 mm) i z tyłu. Kolejne różnice to felgi: model podstawowy posiada lekkie, 10-ramienne obręcze, a S otrzymał 3-ramienne, wycinane maszynowo. Motocykle różnią się też zaciskami hamulcowymi z przodu. Podstawa posiada 4-tłoczkowe Brembo Monobloc M4-32, a eSka dostała 4-tłoczkowe Brembo Monobloc M50 znane z Panigale.

W obu motocyklach standardowo znalazł się Pakiet Bezpieczeństwa Ducati, na który składają się 3-poziomowy ABS, 8-poziomowa kontrola trakcji oraz 3 tryby jazdy (sport, urban, touring) współpracujące z przepustnicą Ride-by-Wire.

Co ciekawe, Ducati słowem nie wspomniało o modelu Scrambler

Kolejne nowości prosto z targów EICMA zobaczysz tutaj!

2014 Ducati Monster 1200 / Monster 1200 S – dane techniczne:

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły