Co Ty uważasz o wyprzedzających się wzajemnie ciężarówkach? Czy to powinno być zakazane?
Opinia publiczna o tym zjawisku raczej nie ma najlepszego zdania i trudno się dziwić. Gdy „dwa ścigające się słonie” mają różnicę prędkości rzędu 1 km/h, taki manewr zdaje się trwać wieczność. Jeszcze gorzej, jeżeli kierowca ciężarówki próbuje wyprzedzić cały konwój. Z drugiej strony ciężarówka to też pojazd i na drodze publicznej ma swoje prawa – jeden jedzie wolniej, inny szybciej, wyprzedzać trzeba. Nie jest tak?
Na początku czerwca polski internet obiegła informacja, według której Ministerstwo Infrastruktury miało rozpocząć prace w zakresie uregulowania zjawiska wyprzedzania się ciężarówek. Podobno zaobserwowany został negatywny wpływ na płynność ruchu, podobno miały rozpocząć się analizy mające na celu opracowanie optymalnego rozwiązania prawnego.
Jednak jak przed weekendem poinformował portal etransport.pl, poprzednie doniesienia mogły okazać się nieprawdą. Redakcja etransport.pl zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o potwierdzenie informacji.
Rzecznik MI, Szymon Huptyś odpowiedział, że: „w Ministerstwie Infrastruktury nie są obecnie prowadzone prace nad zmianą przepisów w tym zakresie.”
Czy uważacie, że kwestia długotrwale wyprzedzających się ciężarówek powinna jednak zostać uregulowana prawnie? Czy to jednak zwykły manewr na drodze i nie ma się czym przejmować?
[AKTUALIZACJA Z 29.07]
Temat „wyścigów słoni” powraca. Wiceminister finansów zaproponował, aby przy okazji nowelizacji PoRD dotyczących jazdy na suwak i korytarza życia, wprowadzić zakaz wyprzedzania dla ciężarówek:
„Ten manewr nie tylko wpływa na zmniejszenie płynności ruchu, wywołuje również negatywne emocje u kierowcy pojazdu, który jedzie za wyprzedzającym. Takie zachowanie, wywołuje stres, zmniejsza koncentrację i sprzyja podejmowaniu ryzykownych manewrów, które mogą mieć tragiczne skutki” – argumentuje Leszek Skiba.
Ministerstwo Infrastruktury odpowiada, że dostrzega problem oraz prowadzi analizy, jednak w obecnej sytuacji nie chce rozpoczynać prac. To dlatego, aby nie opóźniać wprowadzenia korytarza życia oraz jazdy na suwak.
MI: „Ministerstwo prowadzi szczegółowe analizy w przedmiotowym zakresie, których celem jest wypracowanie optymalnego rozwiązania prawnego, umożliwiającego ograniczenie przypadków długotrwałego wyprzedzania przez samochody ciężarowe na autostradach i drogach ekspresowych.”
Wygląda na to, że w przyszłości wyprzedzanie się ciężarówek zostanie jednak uregulowane prawnie.