Walczą o nowy Tor Lublin – Prezydent zakazał manifestacji! [AKTUALIZACJA]

- Piotr Jędrzejak

Pomimo wcześniejszej zgody, Urząd Miasta jednak zakazał manifestacji w obawie o bezpieczeństwo. Organizatorka się odwołuje, a Nowy Tor Lublin zyskuje coraz większe poparcie.

Dla większości fanów motocykli, samochodów i generalnie sportów motorowych, jednym z tematów numer jeden w ostatnich dniach jest sprawa Toru Lublin. Kilka dni temu pisaliśmy o programie w TVP Lublin, w którym to odbyła się krótka debata na temat toru – jak się okazuje Prezydent Lublina również chciałby, aby nowy tor rzeczywiście powstał.

Na Facebooku z kolei powstało wydarzenie „Walczymy o nowy tor dla Lublin! Blokujemy Miasto Lublin ?”, którego organizatorzy i uczestnicy wyrażają się jasno: „4 lata obietnic i nic…„. Generalnie przesłanie jest takie, że Miasto od dawna obiecuje zająć się nowym torem, ale do tej pory brak konkretów. Fani motoryzacji postanowili w końcu działać i pokazać, że obywatelom zależy na miejscu, w którym bezpiecznie można trenować i podnosić swoje umiejętności za kierownicami motocykli i samochodów. W najbliższy czwartek, czyli 29. stycznia zorganizowany miał zostać legalny protest.

Według wstępnych założeń, w godzinach 8:50-10:50 miała odbyć się pikieta przed Urzędem Miasta (z rozdawaniem ulotek informacyjnych), a w godzinach 15:30-18:00 samochody i motocykle miały wyjechać na ulice Lublina. Ratusz wydał zgodę na pikietę i przejazd, w ramach manifestacji „Walczymy o nowy tor dla Lublina”.

Jak informowała organizatorka, Beata Pocheć:
„Celem naszego wydarzenia jest pokazanie, że jesteśmy w gotowości i oczekujemy decyzji – nie blokujemy miasta, pokazujemy kulturę i nie utrudniamy ruchu mieszkańcom naszego miasta. Chcemy, by widzieli, że warto nas wspierać. Jeździmy kulturalnie, stosując się do wszystkich przepisów ruchu drogowego, w tym także prędkości. Musimy zwrócić uwagę na nasz problem „braku toru”, a wszystkie auta biorące udział prosimy o przyozdobienie hasłami bez wulgaryzmów i zwrotów godzących w jakąkolwiek strefę.”

Niestety dziś, w poniedziałek o 9:00 rano organizatorka poinformowała, że Prezydent zakazał manifestacji.

Swoją decyzję argumentuje przede wszystkim negatywną opinią Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W uzasadnieniu możemy znaleźć opinię, że trasa przejazdu przebiegająca przez ścisłe centrum miasta spowoduje paraliż miasta, co może prowadzić do stworzenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policja obawia się bezpieczeństwo uczestników, użytkowników dróg, pieszych, czy rowerzystów oraz o problem z przejazdem dla służb ratunkowych (zdjęcia całego pisma znajdziecie na dole). Urząd Miasta obawia się też, że w związku z aktywną promocją wydarzenia w mediach na na Facebooku, liczba protestujących może się niebezpiecznie zwiększyć.

Z obiektywnego punktu widzenia jesteśmy w stanie zrozumieć stanowisko Urzędu Miasta, ale z drugiej strony w zupełności popieramy inicjatywę organizacji protestu, a tym bardziej fakt, że organizatorka napisała: „Zaraz pędzę do Wojewody z odwołaniem!”. Zgodnie z prawem, od powyższej decyzji przysługuje prawo do odwołania się bezpośrednio do Wojewody Lubelskiego, a organizatorka ma zamiar wyjaśnić wszystko to, co Prezydent i Komenda opacznie zrozumieli wydając negatywną decyzję.

Mamy nadzieję, że (nawet na zmodyfikowanych zasadach), ale manifestacja się odbędzie. Skoro górnicy się postawili i otrzymali swoje, to niech fani motoryzacji również, zgodnie z tytułem manifestacji Wywalczą Nowy Tor Lublin!

Trzymamy kciuki, gorąco kibicujemy i zachęcamy do podpisania internetowej petycji w sprawie nowego toru. Co nas bardzo cieszy, nawet ogólnopolskie media wspomniały o zamknięciu Toru Lublin w kontekście utraty bezpiecznego miejsca do szkolenia umiejętności jazdy! O postępach związanych z manifestacją oraz z torem będziemy informowali na bieżąco!

[AKTUALIZACJA]

Dowiadujemy się dziś, że Wojewoda Lubelski podtrzymał zakaz! Organizator więc oficjalnie odwołuje wydarzenie, ale jednocześnie zapowiada, że to nie koniec walki! Wnioski i zawiadomienia o kolejnych manifestacjach „Walczymy o Nowy Tor Lublin” będą wpływały do Urzędu Miasta aż się uda. Przy okazji organizator i apeluje do wszystkich zainteresowanych, aby w czwartek nie wyjeżdżali na zaplanowaną wcześniej trasę przejazdu. (Jednak patrząc na aktywność uczestników, coś nam się wydaje, że niektórzy jednak pojadą…)

Zobaczcie, jak Tor Lublin jest wspominany przez East Vision:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl