Tech Adventure 2019: ZF zaprosił branżę motocyklową na szkolenie

- Piotr Jędrzejak

ZF jest gigantem w przemyśle motoryzacyjnym, działa również w dziedzinie motocykli. W tym roku na swoje ogromne szkolenie techniczne zaproszeni zostali także mechanicy motocyklowi. My wpadliśmy jako reprezentacja mediów, aby sprawdzić o co chodzi.

W drugim tygodniu czerwca odwiedziliśmy Bednary Driving City, czyli ośrodek szkoleniowy Sobiesława Zasady zlokalizowany na lotnisku w Bednarach, nieopodal Poznania. Propozycja była nie do odrzucenia, ponieważ w ramach szkolenia Tech Adventure 2019, grupa ZF po raz pierwszy przewidziała także panel dla branży motocyklowej.

ZF Tech Adventure szkoelenie bednary (3)

Grupa ZF?

Grupa ZF tworzy wiele, obecna jest w przemyśle statków, kolei, ciężkich maszyn, samochodów, ale także posiada gamę podzespołów dla motocykli. Z kolei szkolenie Tech Adventure przeznaczone jest dla serwisantów, mechaników, sprzedawców, warsztatów oraz dla wszelkich specjalistów zajmujących się pojazdami.

Dzięki takim szkoleniom mechanicy poznają tajniki obsługi, zapoznają się z ofertą części, a finalnie mają większa swobodę w pracy. Natomiast dostawcy sprzętu i części lepiej poznają potrzeby rynku. W tym roku grupa ZF po raz pierwszy zorganizowała także dzień szkoleniowy dla branży motocyklowej. Pierwszy raz – ponieważ rynek motocyklowy jest wielokrotnie mniejszy niż samochodowy. A jednak coś się zmienia!

Podział klocków hamulcowych TRW.

Podział klocków hamulcowych TRW.

Co w praktyce działo się na Tech Adventure 2019?        

Branża motocyklowa – czyli przede wszystkim mechanicy czy sprzedawcy części oraz maleńka garstka mediów – skupiła się na motocyklowej ofercie Grupy ZF, czyli przede wszystkim na markach TRW oraz Sachs.

Poznaliśmy więc pełną ofertę grupy, od systemów aktywnego zawieszenia motocyklowego ZF (znajdziemy je np. w BMW), przez okrutnie szeroką ofertę ZF Aftermarket. W jej skład wchodzą klocki hamulcowe, tarcze, sprzęgła, czy przewody hamulcowe. Są także akcesoria, jak uchwyty tablicy, regulowane podnóżki, czy zestawy zmieniające wysokość zawieszenia.

ZF Tech Adventure szkoelenie bednary (13)

Firma patrzy także w przyszłość motocyklizmu, pracując nad systemami ADAS wspomagającymi jazdę, czyli radary i lidary obsługujące aktywne tempomaty czy asystujące w hamowaniu i ostrzeganiu przed przeszkodami. Nie zabrakło także nacisku na bezpieczeństwo – odbyło się krótkie szkolenie teoretyczne z techniki jazdy enduro oraz z zakresu pierwszej pomocy.

Wśród atrakcji znalazły się symulatora dachowania oraz zderzenia, a także pionowy tunel aerodynamiczny (tzw. Flyspot) oraz okazja poprowadzenia KTMa X-Bow łączącego świat motocykli i bolidów. Na uczestników czekały także auta marzeń.

Reprezentanci warsztatów skorzystali także ze szkolenia obsługi katalogów Grupy ZF, a także zapoznali się z programami lojalnościowymi. Wiedza z zakresu mechaniki została sprawdzona przy pomocy konkursów z nagrodami.

ZF Tech Adventure szkoelenie bednary (8)

Efekt!

Można zastanawiać się, po co organizowane są tego typu wydarzenia szkoleniowo-integracyjne. Jednak po naszej wizycie i po zapoznaniu się z opiniami uczestników Tech Adventure, zarówno z „samochodówki” jak i „motocyklówki”, nie mamy już wątpliwości.

Szkoleń nigdy zbyt wiele, a bezstresowy kontakt z dystrybutorem pomaga. Dobry mechanik to taki, który ma sporą wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale także taki, który nie waha się przed zadaniem pytania do zaufanego specjalisty, gdy sam nie ma pewności. Efekt odczujemy my wszyscy, a będzie nim wzrost jakości obsługi warsztatowej.

Mechanicy motocyklowi dodali, że w branży jednośladów takich szkoleń nie ma zbyt wiele. Dobrze więc, że Grupa ZF wystartowała ze swoim panelem motocyklowym – za rok ma być jeszcze lepiej.

ZF Tech Adventure szkoelenie bednary (6)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl