Szkolenie motocyklowe w ADAC – po europejsku!
Marcin Kukawka
12 czerwca 2014

Po dwóch wizytach w jednym z najlepszych i największym ośrodku szkoleniowym tego typu w Europie chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami i opiniami o prowadzonych tam szkoleniach.

Od tego roku HigH Szkoła Jazdy działając pod marką szkoleniemotocyklowe.pl organizuje wyjazdy do ośrodka szkoleniowego ADAC Berliner-Brandenburg w miejscowości Linthe. Jak to wygląda w praktyce? Niemcy w ośrodku ADAC prowadzą tygodniowo około 10 szkoleń dla motocyklistów, zaś w każdym szkoleniu udział bierze 12 osób. Tym samym jak łatwo policzyć w każdym tygodniu na zajęcia doskonalenia jazdy motocyklem przyjeżdża około 120 osób. Sezon szkoleniowy trwa od kwietnia do końca września, więc jak znowu łatwo policzyć, ilość wyszkolonych osób liczy się w tysiącach każdego roku. Nikt ich do tego typu zajęć nie zmusza, ale jednak świadomość tego, że umiejętności jazdy na motocyklu nie przychodzą same, jest dużo większa niż w Polsce.

Zajęcia prowadzą każdorazowo instruktorzy / trenerzy posiadający certyfikaty ADAC. Jak się je uzyskuje? Każda osoba posiadająca odpowiednie predyspozycje i jeżdżąca czynnie na motocyklu może zgłosić się na długie, bo ponad roczne, intensywne szkolenie prowadzone przez speców z ADAC. Przyszli trenerzy uczą się nie tylko jak jeździć, ale co najważniejsze uczą się prowadzić szkolenia. To przecież bardzo ważne, bo wszyscy wiemy, że czasem bywa tak, iż ludzie bardzo dobrze jeżdżący (np. zawodnicy) nie potrafią jasno przekazać swojej wiedzy i doświadczeń mniej zaawansowanym motocyklistom lub nawet nie zwracają uwagi na umiejętności niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach cywilnym motocyklem. Rolą instruktorów / trenerów ADAC jest właśnie uczyć i uświadamiać motocyklistów, którzy na co dzień poruszają się motocyklem po drogach publicznych, a nie zamkniętych obiektach szkoleniowych czy wyścigowych.

Na miejscu mają ogromne możliwości prowadzenia szkoleń w różnych warunkach. Obiekt jest tak przygotowany, że na ponad 25 ha powierzchni funkcjonuje zupełnie niezależnie kilka modułów szkoleniowych. Podczas szkoleń w których udział brali uczestnicy organizowanego przez nas wyjazdu, jednocześnie na obiekcie szkoliło się kilka grup motocyklowych oraz kilka „samochodowych” i nikt sobie nie przeszkadzał. To świadczy o skali obiektu i przemyślanych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Na motocyklistów czekają m.in. moduły poświęcone nauce hamowania na różnej nawierzchni, omijaniu przeszkody czy jeździe w zakrętach na sztucznie utworzonej drodze symulującej górskie serpentyny. Zmiana wysokości o kilkanaście metrów na odcinku kilkuset metrów idealnie przyczepnej drogi z kilkunastoma następującymi po sobie zakrętami robi wrażenie.

Starałem się porównywać na miejscu zajęcia prowadzone w ADAC do tych, które prowadzę z pracującymi u nas instruktorami. Jeżeli chodzi o wymiar merytoryczny to z ogromną przyjemnością muszę stwierdzić, że nie odstajemy od niemieckich koleżanek i kolegów. Ale z drugiej strony, przecież motocykle wszędzie jeżdżą tak samo. Co innego jeżeli chodzi o komfort prowadzenia szkolenia dla instruktora i możliwości. Prowadząc szkolenia na obiektach w Polsce musimy dużo więcej czasu poświęcić na przygotowywanie obiektu do szkolenia motocyklowego. Owszem, do tej pory udaje nam się to za każdym razem, ale w ADAC wszystko jest gotowe i właściwie jakby cały czas czekało na uczestników szkoleń. Nawet zmiany ustawień modułu ze szkolenia dla kierowców samochodów na szkolenie motocyklistów zajmuje zaledwie kilka minut.

Ciekawostką niech będzie to, że szkolenie w ADAC dla 12-osobowej grupy prowadzi tylko jeden trener. Ze względu na możliwości obiektu i jego przygotowanie jedna osoba w zupełności potrafi opanować taką grupę. Oczywiście podczas organizowanych przez nas szkoleń na miejscu zawsze zapewniamy obecność tłumacza z języka niemieckiego na polski oraz naszą obecność jako pomoc w razie niezrozumienia kwestii technicznych, czy tych związanych z techniką kierowania.

Kolejny wyjazd już w sierpniu. Kompletujemy grupę zatem jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany udziałem to może zapisać się korzystając z systemu rezerwacji na stronie www.szkoleniemotocyklowe.pl.

Uwaga, niespodzianka! Dla czytelników MotoRmanii mamy ofertę specjalną: zapisy + wpłaty w terminie od 10 do 20 czerwca premiujemy zniżką w wysokości 100 zł od standardowej ceny szkolenia. Wystarczy w polu kod zniżkowy w systemie rezerwacji wpisać słowo: motormania.

Marcin Kukawka
Redaktor naczelny

Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły