Silesia Ring jako drugi w Polsce tor z homologacją do wyścigów (samochodowych)!

- Piotr Jędrzejak

Fantastyczna informacja dla polskiego świata motorsportu!

Tor Silesia Ring, obok toru Poznań, stał się drugim w Polsce pełnowymiarowym torem posiadającym homologację Polskiego Związku Motorowego! Homologacja pozwala organizować samochodowe wyścigi rangi Mistrzostw Polski, czyli WSMP.

Tor Silesia Ring zlokalizowany jest w Kamieniu Śląskim, 12 km od autostrady A4 w województwie opolskim. Główna nitka toru mierzy 3636 metrów i składa się z piętnastu zakrętów: dziewięciu prawych i sześciu lewych. Prosta startowa liczy 560 metrów, a najdłuższa 730 metrów.

Jak Silesia Ring informuje na swoim Facebooku: „Z dniem 15 lipca 2019 Silesia Ring uzyskała licencję krajową PZM z okresem obowiązywania do dnia 31.12.2020. W przypadku spełnienia przez tor określonych warunków Inspektor ZTiT PZM wnioskować będzie o wydłużenie obowiązywania licencji do 31.12.2022.

Raport inspekcji homologacyjnej nakłada na nas obowiązek zainstalowania wydzielenia barierami w 2 miejscach, tablic odległościowych , zabezpieczenia dodatkowe etc. przed pierwszymi zawodami.”

silesia ring plan toru

Uzyskanie samochodowej homologacji PZM to niezwykle ważny krok w rozwoju toru Silesia Ring, który jest drugim tego typu obiektem po 40-letniej obecności jedynego homologowanego w Polsce toru Poznań. Jak dowiedzieliśmy się bezpośrednio u źródła, w kolejnych krokach, po odpowiednim okresie karencji oraz po przeprowadzeniu odpowiednich wyścigów, Silesia Ring planuje zdobyć homologację rangi europejskiej. Ta licencja pozwoli na organizowanie w Polsce imprez wyścigowych o znacznie większej skali. W dalszych planach jest także uzyskanie homologacji motocyklowej.

Gratulujemy i cieszymy się, że polski, pełnowymiarowy tor wyścigowy rozwija się z coraz lepszym tempem. Jednocześnie nie możemy doczekać się organizacji motocyklowych rund wyścigowych na Silesii.

Dokument poświadczający licencję PZM.

Dokument poświadczający licencję PZM.

[AKTUALIZACJA]

Dodajemy oświadczenie od Silesia Ring z piątku 19.07:

???????????? PODZIĘKOWANIA ????????????

dziękujemy Wam za tak pozytywny odzew !!! Ukłony za wszystkie telefony i emaile. Dzięki za każdy konstruktywny komentarz. Dużo pracy jeszcze przed nami, ale jak się otrzymuje taki feedback to mobilizacja jeszcze większa.

Składając wniosek do ZG PZM w maju 2018 czekaliśmy 15 miesięcy na raport. W końcu z datą 15 lipca 2019 roku tor Silesia Ring otrzymał krajową licencję jako tor wyścigów samochodowych . Licencja obowiązuje zgodnie z regulaminem technicznym dla WSMP w latach obowiązywania licencji. Właścicielem marki WSMP jest PZM.

Nie ma możliwości składania wniosku bezpośrednio na homologację europejską. To wynika z procedur i PZM jako przedstawiciel FIA odrzucił takie podanie ze wskazaniem złożenia wniosku na licencję krajową. Obecnie mamy jasno określone wymagania do wykonania przed pierwszymi zawodami, które muszą być zakończone pozytywną inspekcją kontrolną. To otwiera możliwość dalszej certyfikacji. Mamy nadzieję, ze przy wniosku na homologację europejską nie będziemy już tak długo czekać na odpowiedź ???? .

Jesteśmy obiektem w 100% w rękach prywatnych bez żadnych dotacji i subwencji. Dziękujemy wszystkim, którzy wypełniają nasz kalendarz swoimi realizacjami i programami . Dziękujemy partnerom, klientom indywidualnym i widzom. To dzięki Wam możemy podejmować następne wyzwania . W kolejce czekają plany do realizacji, które wymagają etapowania i starannej analizy.

Cieszymy się niezmiernie i mamy nadzieję,że po 16 latach powróci do Kamienia Śląskiego eliminacja WSMP. Wspólnie w tym miejscu na nowo tworzymy historię polskiego motosportu ???????????? Dziękujemy !

A tak było w 1995 roku (VI Eliminacja WSMP Tor OPOLE Kamień Śląski):

https://www.youtube.com/watch?v=bTwhe75f0go

Trackday Silesiaring Motormania (3)

Eneos Track Day z MotoRmania na Silesia Ring - lipiec (6) - fot FlyingAndyPL

Eneos Track Day z MotoRmania na Silesia Ring - lipiec (3) - fot FlyingAndyPL

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl